ŽBL

Brněnské drama pro KP, Slavia má první porážku

11.10.2018 - Redakce
vytvořeno 11.10.2018, upraveno 11.10.2018

Bezfaulu

Středa v ŽBL nabídla fanouškům prakticky kompletní program třetí kola, ve kterém se znovu bylo na co dívat. Nejvyrovnanější duel dne se odehrál v Brně, kde místní KP v souboji neporažených celků přehrálo Slavii o jediný bod. Hladké výhry si připsal favorizovaný Nymburk a Hradec Králové, poprvé slaví Trutnov.

 

 

Brno v dramatu uhájilo domácí halu 

 

KP Brno je i po třetím kole neporažené a zůstává se suverénem USK Praha jediným neporaženým týmem soutěže. Brňanky ve vyrovnané bitvě přehrály Slavii Praha nejtěsnějším rozdílem 74:73, když je táhla jedenadvaceti body Michaela Stará.

 

Duel dvou elitních ligových týmů byl od začátku velmi vyrovnaný, když se oba celky střídaly ve vedení a žádný z nich si nezískal větší náskok. Většinu prvního poločasu měly více navrch hostující Pražanky, které lépe střílely, ale nedokázaly si vypracovat vyšší náskok než pětibodový. Třetí čtvrtina ale patřila jednoznačně domácím hráčkám, které přitvrdily v obraně, přestaly ztrácet míče, zlepšily se v doskakování a díky vyhrané desetiminutovce poměrem 23:12 utekly až do devítibodového náskoku. Ten ale nedokázaly udržet a po sérii 9:0 otáčela Američanka Jamison-Myers čtyři minuty před koncem na 65:64 pro Slavii. Od té doby to byla pravá basketbalová bitva. Brno čtyřmi body v řadě otočilo, Pražanky odvětily stejnou sérií a znovu šly do vedení. Dvě minuty před koncem na hranici kroků skórovala Brňanka Sládková, na její koš však vzápětí odpověděla Wingate. Brno poslala do vedení minutu před koncem šestkami Madden, která po předloňském odchodu z KP Brno působila ve Slavii, aby se vrátila znovu do Brna. Slavia pak nepřevedla dva dobré útoky a Gill po doskoku získala faul a proměnila obě šestky. V divokém závěru už stačila Barbora Jindrová jen snížit a Slavia pak nedokázala Brňanky včas faulovat.

 

Další skvělý zápas přidala Michaela Stará, která na 23 bodů z minulého kola navázala jedenadvacetibodovým výkonem, doplnily ji Američanky Gill s 19 body a 11 doskoky a Madden 13 body. Slavia měla oporu v Wingate, která dala 26 bodů, Theiner přidala 13 bodů a Jamison-Myers dodala 10 bodů. 

 

David Zdeněk (trenér KP Brno):„Cenné vítězství, Slavie sice bojovala v úzké rotaci, ale všechny hráčky byly nebezpečné. My jsme velmi špatně plnili taktické pokyny a nabízeli soupeři návraty do zápasu. Takže v závěru Slavie výsledek otočila. Je dobře, že jsme stačili zareagovat a s velkým štěstím vyhráli. Nerespektovali jsme vůbec kvalitu soupeře a umožňovali hráčkám Slavie hrát to, co umějí.“
 


Martin Stavěl (trenér Slavia Praha):„V nekompletní sestavě jsme proti favoritovi odehráli solidní partii, a nakonec jsme sahali i po vítězství. Rozhodly maličkosti a také to, že soupeř hrál v domácím prostředí, což se projevovalo během celého utkání a na konci nejvíc. Bojovali jsme proti tomu, nicméně některé tlaky a okolnosti nás nakonec udolaly."

 

 

Nymburk kontroloval výhru v Ostravě

 

Nymburské basketbalistky napravily selhání v minulém kole, kdy padly na domácí palubovce s KP Brno a vezou z palubovky Ostravy výhru 84:68. Nejvíce k ní přispěla Chloe Wells, která dala 28 bodů.

 

Celkové skóre sice nehovoří o jednoznačné výhře, přesto nebylo o vítězi pochyb prakticky od prvních minut. Středočešky totiž vstřelily prvních dvanáct bodů zápasu a od té doby duel kontrolovaly. První čtvrtinu ovládly 25:11, pak ale jako by jim došlo, že nemusí hrát úplně na maximum a zbytek zápasu odehrály prakticky vyrovnaně. Ve třetí čtvrtině se chvíli skóre přehouplo nad dvacetibodový rozdíl, ale jinak domácí Ostrava nadšeně bojovala a udržela rozumný rozdíl.

 

K Wells se v dresu Nymburka přidaly s dvoucifernými čísly ještě třináctibodová Chomenčuk, o bod méně přidala kapitánka Huňková. Ostrava se mohla opřít o dvacet bodů Ines Corda, patnáct bodů přidala Lucia Hadačová. 

 

 

Hradec se stovkou

 

Basketbalistky Hradce Králové napravily nepovedený duel Žabinami Brno a spravily si chuť hladkou domácí výhrou 104:54 nad U19 Chance.

 

Lvice vlétly do zápasu s chutí co nejdříve rozhodnout, a to se jim podařilo. Už v první čtvrtině nastřílely 28 bodů a získaly si dvouciferný náskok, pak udržely soupeřky na dvanácti bodech za čtvrtinu a duel definitivně zlomily ve svůj prospěch. Rozdíl nakonec narostl až na dvaapadesát bodů a Lvice tak mohly dát prostor celé lavičce.

 

Nejvíce se střelecky dařilo Kláře Vojtíkové z Hradce, která ke 20 bodům přidala i 12 doskoků. Kristýna Minarovičová s Michaelou Matuškovou připojily po 17 bodech. Strakonice neměly ani jednu dvoucifernou střelkyni, na devíti bodech se shodly Eliška Petrušková, Karolína Fadrhonsová a Tereza Halátková.

 

Romana Ptáčková (trenérka Hradec Králové):„Další z těch jednodušších utkání, obzvlášť v domácím prostředí. Mohli jsme nechat odpočinout hráčky, které nejsou úplně zdravotně v pořádku. Minuty na hřišti dostaly další hráčky z lavičky. Zápas jsme jednoznačně dovedli k vítězství. Na druhou stranu herní projev Strakonic mi přišel lepší než minulý týden v podání Slovanky. Byl to houževnatý tým, líbil se mi jejich pohyb po hřišti a hráli do posledních vteřin naprosto naplno. I proto pro nás toto utkání bylo užitečné až do samého konce.“

 

Petr Martínek (trenér U19 Chance):„Hradec je silný tým, který patří do první šestky. První čtvrtina byla vyrovnaná, pak nám Hradec ukázal svoji kvalitu. Přesto si cením výkonu našich děvčat, protože hráli až do úplného konce a předvedli velké množství kombinačních akcí. A jak nás Hradec v průběhu trestal z rychlých protiútoků, tak i my jsme je byli schopní ke konci zahrát. I přesto, že jsme celkem výrazně prohráli, tak jsem s výkonem děvčat v tomto zápase velmi spokojen. Hradci gratuluji k zaslouženému vítězství.“

 

 

Trutnov má první výhru

 

První výhru v sezoně získal v souboji týmů s dosavadními dvěma porážkami Trutnov, který přehrál Slovanku 86:70. 

 

Duel by po celý první poločas vyrovnaný a soupeřky si vyměňovaly vedení jako na běžícím páse. Pak se však ofenziva hostující Slovanky zasekla a Trutnov si začal postupně vytvářet mírný náskok. Ten se už ve třetí desetiminutovce dostal na chvíli do dvouciferných čísel. Z toho se ještě Slovance podařilo dostat a zápas zdramatizovat, vyrovnat jim ale nešlo a závěr naopak patřil domácím hráčkám, které se mohly v závěru radovat z první cenné výhry.

 

Celá základní pětka domácích se dostala do dvouciferných čísel, nejlepší byla Brittany Carter s 18 body, Anna Rylichová přidala 14 bodů. Oporou Slovanky byla zkušená pivotka Tereza Vorlová, která se dostala na 22 bodů, Monika Satoranská doručila 16 bodů.

 

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov):„Věděl jsem, že zápas nebude jednoduchý, i když Slovanka nemá letos takovou kvalitu, jakou měla v loňské sezoně. V utkání bylo podstatné, jestli vydržíme hrát náš rychlý basketbal po celých čtyřicet minut. Byl jsem přesvědčen, že soupeř dříve nebo později odpadne. Měli jsme určitě lepší rotaci a lavičku. Klíčová byla třetí čtvrtina, kdy jsme výsledek otočili v náš prospěch, zlepšili jsme obrannou výpomoc ze slabé strany. Dobrý nástup měla Dominika Vašáková, která zastavila střelecky rozjetou Moniku Satoranskou. Pomohlo nám také vyfaulování jediné rozehrávačky Slovanky Motyčákové. Od tohoto momentu jsme zápas kontrolovali a hlídali si, abychom hloupými chybami neumožnili soupeři dostat se zpátky do utkání. Potěšily mě holky, že plnily de facto všechny pokyny. Všechny hráčky základní pětky se dostaly přes deset bodů. Byl to týmový výkon, každá hráčka, která byla na hřišti, skórovala, to také svědčí o naší týmovosti.“

 

Radek Šnábl (trenér Slovanky MB):„V prvé řadě gratuluji domácím k vítězství. Vyhráli i administrativní bitvu, kdy se nám nepodařilo zápas přeložit. Podcenil jsem reprezentaci 3x3. Abychom měli hráčky na perimetru, tak Mariana Opočenská nastoupila na hřiště prakticky z letadla a musela odehrát třicet minut. Největší radost z toho, jak hrajeme, mají asi trenéři juniorských výběrů, protože tři sedmnáctileté reprezentantky vyplňují role, které za normálních okolností obsazují seniorské hráčky. To, že máme problémy na perimetru, se projevilo ve druhém poločase, kdy se holky nechávaly přehrát zkušenějšími rozehrávačkami. Klíčový moment byl jednoznačný. V tuto chvíli máme k dispozici dvě typické rozehrávačky, zatímco Trutnov na pozici 1,2, malá 3 točil šest hráček. Zápas jsme ztratili mezi 25. a 32. minutou, kdy se nám první rozehrávačka vyfaulovala, a rozehrávačku musela hrát hráčka, kterou si dlouhodobě připravuji na pozici číslo 2. Je to veliký talent, od kterého si hodně slibuji, už jako sedmnáctiletá bude dominovat v extralize U19, ale těžko po ní můžu chtít, aby přehrála americkou rozehrávačku Trutnova.“