ŽBL

Češky se poučily a přestřílely Chorvatky z trojek

07.06.2018 - Martin Peterka
vytvořeno 07.06.2018, upraveno 07.06.2018

Bezfaulu

Dva dny po sobě nastoupily české basketbalistky do utkání se stejným soupeřem, ale zápas to rozhodně stejný nebyl. To pro Lvice byla po včerejší prohře dobrá zpráva. Fanoušky mohlo těšit i to, že Češky předvedly mnohem líbivější basketbal.

 

Svěřenkyně trenéra Svitka vstoupily do utkání poučené ze včerejšího nepovedeného začátku, který se jim během následujících minut už nepodařilo napravit. Dnes si první okamžiky pohlídaly a nepustily Chorvatky do takového trháku jako před 24 hodinami. I když soupeřky mírně vedly, Češky začaly zápas obracet.

 

V útoku jim při zakončení z podkošového prostoru dělaly dlouhé ruce a bloky chorvatských pivotek, tak to Lvice zkusily zvenku. V jednu chvíli měly skvělé procento střelby za tři body, když proměnily šest ze sedmi pokusů. Když k tomu navíc přidaly body z rychlého protiútoku, vyšplhalo se jejich vedení až na 12 bodů. Pár chybami v obraně pak ale dovolily Chorvatkám snížit na poločasový rozdíl sedmi bodů.

 

Vstup do druhé poloviny utkání orámovala další úspěšnou trojkou Pecková. Pak se ale český útok opět trochu zadrhl. V mezihře však fungovala Lvicím obrana, a tak si držely náskok okolo deseti bodů. Jenže pak začaly opět ztrácet na doskoku jako den předem a Chorvatky se nebezpečně přibližovaly.

 

Pod tlakem chorvatského vyrovnání klesala česká úspěšnost střelby. To se ovšem nedalo říct o bojovnosti. Chorvatky to proti české obraně neměly jednoduché. V důležitých momentech se navíc hostující defenzivě důrazně připomněly střelkyně Pecková a Karolínou Elhotovou. Svými úspěšnými střelami otupily chorvatskou snahu o zvrat ve skóre.

 

Lvice si připsaly druhou výhru v přípravě. Pokračovat budou turnajem v Karlových Varech od 19. do 21. června.

 

Česká republika – Chorvatsko 73:64 (16:15; 40:33; 56:48)

Pecková 18, Záplatová 15, Elhotová Kar. a Pudláková po 11, Kušlitová 10, Beránková 3, Bartáková a Březinová po 2, Bartoňová 1, Vojtíková 0 – Miletić 15, Premasunac 11, Pačkovski 10

TH: 13/8 – 16/8

Trojky: 13 – 4

Doskoky: 35 – 38

Zisky: 14 – 10

Ztráty: 15 – 27

Asistence: 21 – 18

Fauly: 18 – 19

 

Štefan Svitek:

"Jsem spokojený. Chorvatky byly dobrým soupeřem, hrály tvrdě, moderně, takže to pro nás byl dobrý test. I ta prohra nás posunula dál, poučili jsme se a dnes nám začalo padat i z venku. Trochu nám pokulhává podkošová hra, kde se těžko prosazujeme. Ale holky nechaly na hřišti hodně sil a posouváme se dál.

 

Dnes to sedlo. Ale celkově jsme měli střelbu pod 40 procent a držely nás jen ty trojky. Dobře jsme bránili. Byly tam fáze, kdy jsme vypadli ze hry, byly tam nějaké individuální chyby, ale zase jsme odskočili. Tento tým je mladý a doplácí na menší zkušenosti."

 

Tereza Pecková:

„Dneska jsme proměňovaly to, co včera ne. Někdy to tak prostě je, že nespadne nic a další den skoro všechno, i šťastné střely. Myslím, že hlavně v konci jsme štěstí, že jsme daly těžké střely. Je fajn, že se ta úspěšnost zase někdy otočila. V předchozích přípravných zápasech se taky moc nevedlo střelecky. Dneska jsme to snad prolomily. I prokletí Královky. To musím zaklepat. Snad si to převezeme do Karlových Varů na příští týden.

 

Měly jsme tam náskok, ale pak jsme si to zase nechaly utéct. Máme problém, že hrajeme ve vlnách. Když už máme náskok, tak ho neumíme kontrolovat. Asi je to i tím, že jsme mladý tým a nejsme tolik zkušené, ale to si sedne.

 

Hlavně se dneska vyhrálo. Včera jsme byly taky blízko, ale tím, jak jsme zápas začaly, tak jsme si asi nezasloužily vyhrát. Dneska to bylo odmakané. Byly jsme už také unavené, ale je dobré, že i tak jsme je dokázaly porazit.

 

Když člověk nedrží měsíc balon v ruce, tak dva dny tréninku nejsou tolik. Dneska už to bylo lepší, i jsme se lépe cítila. Na začátku to vypadalo, že to bude stejné, ale pak se to zlomilo jednou střelou zdálky a už jsem si pak víc věřila.“