ŽBL

Frustrace a střelecké trápení. USK do finále Euroligy neprošel

12.04.2019 - Redakce
vytvořeno 12.04.2019, upraveno 12.04.2019

Bezfaulu

Basketbalistky USK Praha se do finále letošního ročníku Euroligy nepodívají. V semifinálovém duelu na Final4 v maďarské Šoproni podlehly favorizovanému Dynamu Kursk 67:84 a čeká je duel o třetí místo s domácí Šoproní, která podlehla v druhém semifinále obhájkyním titulu z Jekatěrinburgu.

 

První polovina utkání byla extrémně vyrovnaná a ani jednomu z týmů se příliš nedařilo střelecky. Mírný náskok si ale do poločasové pauzy přenesl Kursk, který držela hlavně nejužitečnější hráčka základní části Euroligy Breanna Stewart.

 

Zlomová byla v duelu třetí desetiminutovka, do které jako by ruský favorit přepnul na vyšší rychlost a začal USK ujíždět. Ke Stewart se přidala i bývalá hráčka pražského týmu Srbka Sonja Petrovič, přišlo několik sporných výroků rozhodčích a náskok Kursku postupně rostl. Pražanky nevolily dobré střelecké pozice, navíc se nechávaly rozhodit výkonem sudích, což vyvrcholilo až technickou chybou pro trenérku Natálii Hejkovou. 

 

Na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny to bylo dokonce o dvacet bodů a vypadalo to na debakl, když Pražanky působily unaveným dojmem, a navíc se vyfaulovala kapitánka Kateřina Elhotová. Pak ale přišlo vzepětí českého týmu a USK snížil až na dvanáctibodový rozdíl, když se podařilo zrychlit hru a donutit soupeřky k chybám v rozehrávce, po time outu se ale Kursk zkonsolidoval a dokázal vedení uhlídat.

 

Hvězdou zápasu byla Stewart, která si vylepšila sezónní maximum na 32 bodů, Natasha Howard přidala 22 bodů, deset doskoků a pět bloků, Petrovič doručila 20 bodů. Pražanky vedla Francouzka Ayayi s 18 body a 9 doskoky, příliš se ale nedařilo hlavní hvězda Alysse Thomas, která na 14 bodů spotřebovala šestnáct střeleckých pokusů, Kateřina Elhotová stihla před vyfaulováním deset bodů.

 

USK měl velkou převahu na doskoku hlavně v útoku, kde získaly 22 míčů, ale slabá střelba v čele s pouhými dvěma trojkami nedala Pražankám šanci na finále. 

 

Duel o třetí místo se hraje v neděli v 17:30 a stejně jako semifinále ho přímým přenosem odvysílá ČT Sport.