ŽBL

Hanušová: Nebylo slyšet vlastního slova

12.02.2018 - Redakce
vytvořeno 12.02.2018, upraveno 12.02.2018

České basketbalistky udělaly v sobotu večer na pražské Královce velmi důležitý krok k postupu na evropský šampionát. Ve třetím duelu skupiny G přehrály bronzové medailistky z posledního Eurobasketu Belgičanky 53:48.

 

„Je to pro nás obrovské vítězství. První čtvrtina nebyla z naší strany nic moc, byly jsme laxní v obraně, ale pak jsme zabojovaly a jsem moc ráda, že jsme se ve druhé čtvrtině vrátily do hry. Hlavní rozdíl byl v obraně. Během přestávky jsme si řekly, že musíme přitvrdit. Chytly jsme druhý dech a už jsme to nepustily. Rvaly jsme se o každý balon, a to rozhodlo,“ hodnotí zápas nejlepší střelkyně Lvic Alena Hanušová, která nastřílela 16 bodů.

 

Češky se opravdu v úvodu zápasu hodně trápily a ztrácely dokonce dvouciferným rozdílem. Velký obrat a výhra je ale výrazně přiblížily k prvnímu místu ve skupině a přímému postupu na evropský šampionát 2019.

 

„Postup je o hodně blíž, než byl před zápasem. I kdybychom pak nezvládly odvetu v Belgii, tak i s jednou prohrou bychom postoupily z druhého místa. Musíme ale zvládnout dvě povinné výhry s Německem a se Švýcarskem,“ naznačuje Hanušová možnosti Češek v polovině kvalifikační skupiny.

 

Jedním z klíčových momentů zápasu bylo nasazení teprve osmnáctileté křídelnice Veroniky Voráčkové, která laxní výkon českého týmu dokázala svou bojovností nastartovat a několika výbornými obrannými zákroky zavelela k obratu ve skóre.

 

„Verča hrála v obraně skvěle. Je velká pomoc, když je na křídle hráčka, která vytvoří na soupeřku tlak a pak ji ještě dokáže zablokovat. Měly jsme z toho zisky, vyrážely jsme do rychlých protiútoků a dávaly snadné koše,“ chválí Hanušová svou spoluhráčku jak z reprezentace, tak z USK Praha.

 

Svoji extratřídu potvrdila v dresu Belgie pivotka Jekatěrinburgu Ema Meesseman, která zářila hlavně v první čtvrtině a celkem nasázela 23 bodů.

 

„Proti Meessemanové to bylo strašně těžké. Je to jejich klíčová hráčka a staví na ní většinu svých akcí. Ulehčilo nám, že tu nebyla Wautersová a mohly jsme se soustředit jen na Emu. Ona nás potrápila, ale spoluhráčky se k ní nepřidaly, a proto jsme zvítězily,“ zmiňuje šestadvacetiletá křídelnice absenci zkušené Any Wautersové, která chyběla kvůli zranění kolene.

 

Češkám výrazně pomohla i zaplněná Královka, která dotáhla tým ke třetí kvalifikační výhře.

 

„Publikum nám moc pomohlo. Diváci nás povzbuzovali, i když se nám úvod nepovedl a když přišel zlom v utkání, tak nebylo slyšet vlastního slova. Snad to bude podobné i ve středu,“ uzavírá s úsměvem Hanušová.