ŽBL

Lvice čeká závěr kvalifikace, vrací se Vyoralová

08.11.2018 - Redakce
vytvořeno 08.11.2018, upraveno 08.11.2018

Bezfaulu

Devět měsíců si museli fanoušci národního týmu basketbalistek počkat na pokračování kvalifikace o ME 2019. V půlce listopadu ale nastane ten pravý okamžik, aby svěřenkyně trenéra Štefana Svitka dokonaly dobře rozdělanou práci.

 

Češky se zatím vyhřívají na špici své kvalifikační skupiny. Ve čtyřech dosavadních zápasech nepoznaly ani jednou hořkost porážky. Asi dosud nejcennějším skalpem je výhra nad Belgií, která je aktuálně bronzovým týmem Evropy a čtvrtá z nedávného MS. Právě na horké belgické půdě Lvice kvalifikaci zakončí. V tu chvíli už ale mohou mít kýžený postup v kapse.

 

Závěrečnou fázi kvalifikace totiž začnou ve Švýcarsku. Češky jsou v komfortní situaci, kdy jim jedna výhra ze dvou posledních zápasů stačí k postupové jistotě. Švýcarky navíc na svou první výhru stále čekají. „Hodně bychom si to výhrou ve Švýcarsku zjednodušily. Bylo by to lehčí, než kdybychom musely vyhrát s Belgií. Švýcarsko je určitě k poražení, holky už to jednou ukázaly, takže se zaměříme na to, abychom uspěly už ve Fribourgu,“ plánuje Tereza Vyoralová, která se vrací do národního dresu poprvé od ME 2017.

 

Rozehrávačka pražského ZVVZ USK Praha musela celou loňskou sezonu vynechat kvůli zranění kolena. Letos pracuje na svém návratu a cítí se být připravena. „Musím to zaklepat, ale koleno drží. Jsem v plném tréninku a všechno absolvuji bez omezení,“ pochvaluje si čtyřiadvacetiletá basketbalistka.

 

Lvice v kvalifikaci odehrály už všechna tři domácí utkání, a tak Vyoralová měla možnost být součástí kvalifikačního klání alespoň jako divák. „Když jsem koukala na zápasy kvalifikace, jaká tu byla atmosféra, tak to bylo úplně skvělé. Je nový trenér, takže to pro mě bude něco jiného, ale už v létě jsem s nároďákem chvíli byla, takže vím, co od toho čekat. Moc se těším,“ nemůže se dočkat soustředění s národním týmem, které je dalším dílkem do skládačky jejího návratu na hřiště.

 

Kvůli roční absenci nestihla ještě naplno poznat změnu, která proběhla na trenérském postu. Od loňského podzimu šéfuje reprezentační lavičce Štefan Svitek. „Pan Svitek je skvělý trenér. Přinesl zase něco nového do týmu. Holky hrály super, hrály agresivní obranu a vrátilo se hodně hráček. Já jsem pod ním zatím nikdy nehrála, takže se můžu jenom těšit a uvidíme, co od toho čekat,“ usmívá se tajemně.

 

Nový trenér s národním týmem v soutěžním zápase ještě neprohrál a bude si chtít udržet stoprocentní bilanci i po letošním listopadu. Je ale pravda, že už zmíněná Belgie bude pro Češky velkou prověrkou. „Je to velká motivace. Belgičanky mají dobré hráčky na všech postech. Jak jsme ale viděli v únoru, tak se dá hrát s každým a holky Belgii porazily. Hrály jsme sice doma, tam to bude těžší zápase, ale když budeme dobře připravené, můžeme je potrápit, ne-li porazit,“ věří Vyoralová.

 

Národní tým se sejde poprvé po víkendu v pondělí 12. listopadu. Už v pátek pak odlétá do Švýcarska, kde o den později sehraje partii proti domácímu výběru (17:30). Utkání v belgickém Kortrijku je naplánované na středu 21. listopadu (20:30).

 

 

Jméno Post Výška Ročník nar. Klub
Lenka Bartáková PG - rozehrávač 175 1991 Tsmoki Minsk (BLR)
Sarah Beránková SG - křídlo 176 1996 KP Brno
Kristýna Brabencová SF - křídlo 181 1999 ZVVZ USK Praha
Renáta Březinová C - pivot 189 1990 ZVVZ USK Praha
Karolína Elhotová SF - křídlo 182 1992 ZVVZ USK Praha
Kateřina Elhotová SF - křídlo 180 1989 ZVVZ USK Praha
Alena Hanušová PF - pivot 191 1991 ZVVZ USK Praha
Romana Hejdová SG - křídlo 184 1988 Landes (FRA)
Tereza Krakovičová PF - pivot 190 1987 BS DSK Basketball Nymburk KV
Renata Pudláková SG - křídlo 177 1992 Keltern (GER)
Julia Reisingerová C - pivot 194 1998 Spar Citylift Girona (ESP)
Kamila Štěpánová C - pivot 191 1988 Bretagne Basket (FRA)
Kia Vaughn C - pivot 193 1987 Fenerbahce Istanbul (TUR)
Tereza Vyoralová PG - rozehrávač 196 1994 ZVVZ USK Praha
Petra Záplatová PG - rozehrávač 175 1991 Žabiny Brno

 

 

Dosavadní výsledky v kvalifikaci najdete zde.