ŽBL

Lvice mají cenný skalp bronzových medailistek z ME

10.02.2018 - Martin Peterka
vytvořeno 10.02.2018, upraveno 10.02.2018

Lvice mají velmi cennou výhru a zůstávají v kvalifikaci o ME 2019 stoprocentní. Na domácí palubovce před skvělým publikem si na Královce vyšláply na papírové favoritky a aktuální bronzové medailistky z ME Belgičanky.

 

České basketbalistky nechtěly nechat na začátku zápasu rozstřílet dvě největší hvězdy soupeřek Meesseman a Mestagh, jenže ty ukázaly, že právem patří mezi aktuální evropské hvězdy. Společně držely hru Belgičanek, když za první desetiminutovku zaznamenaly dohromady 18 bodů z 20 svého týmu. Češky ztrácely na obranném doskoku a dávaly tak soupeřkám druhé šance k zakončení.

 

Belgičanky hrály rychlý basketbal. Do karet jim hrály i ztráty českého týmu, které je vybízely k rychlým protiútokům. Začátek druhé čtvrtiny ale našel Lvice v dobrém rozmaru, přitlačily v obraně a snížily svou ztrátu na polovinu. Donutily tak trenéra hostí vrátit na hřiště svou hvězdnou dvojici. To soupeřkám na chvíli pomohlo, ale Lvice dál dobře bránily a začalo se jim dařit i v útoku. V jednom z posledních útoku prvního poločasu je poprvé v utkání dostala do vedení Alena Hanušová.

 

Druhou polovinu utkání začala Vanloo dvakrát úspěšnou střelou za tři body, ale Lvice si nenechaly soupeřky znovu utéct. Téměř neprodyšně zavřely svou obranu a díky velké bojovnosti si začaly vytvářet náskok. Doslova jako Lvice se pod oběma koši prala Romana Hejdová, která nakonec zakončila zápas se čtyřmi útočnými doskoky. Nebýt tříbodové akce Meesseman z posledních vteřin třetí čtvrtiny, mohly být vyhlídky Lvic ještě veselejší.

 

V závěrečném dějství totiž oba týmy svedly boj o každý centimetr hřiště. Lvice podporovány vyprodanou Královkou nechtěly za žádnou cenu pustit vedení a po trojce Aleny Hanušové se zdálo, že by mohly odrazit belgický nápor. Jenže bronzové medailistky z posledního ME nechtěly ve své oblíbené Praze prohrát. Češkám vypadlo pár střel z koše a bylo zaděláno na drama, zvlášť když Meesseman snížila na rozdíl tří bodů. Méně než půl minuty před koncem ale rozjásala skvělé publikum Romana Hejdová. Když už pak Belgičanky svůj útok nezakončily, bylo jasné, že si Lvice připíší cenný skalp.

 

Kvalifikace pokračuje ve středu utkáním s Německem, kde Lvice budou opět na Královce hájit svou neporazitelnost. Zápas začíná opět v 18:10, přenos na ČT2 o deset minut dříve.

 

Česká republika – Belgie 53:48 (12:20; 27:27; 46:40)

Hanušová 16, Elhotová Kat. a Štěpánová po 8, Hejdová 7, Záplatová, Voráčková a Pecková po 4, Bartáková 2, Elhotová Kar. 0 – Meesseman 23, Mestdagh K. 10, Linskens a Vanloo po 6

TH: 13/7 – 10/8

Trojky: 2 – 4

Doskoky: 42 – 39

Zisky: 5 – 10

Ztráty: 17 – 13

Asistence: 14 – 13

Fauly: 18 – 14

 

Alena Hanušová: "je to obrovské vítězství. První čtvrtina z naší strany nic moc, byly jsme laxní v obraně, ale pak jsme zabojovaly a jsem moc ráda, že jsme se ve druhé čtvrtině vrátily do hry. Chytly jsme druhý dech a už jsme to nepustily. Krásně jsme bojovaly o každý balon a to rozhodlo."

 

Štefan Svitek: "Věděli jsme, že dnes to bude o obraně. Těší nás výhra nad tak silným soupeřem, jako jsou Belgičanky. Svou síla ukázala na začátku, kdy vstoupila do utkání velmi sebevědomě. Naopak my jsme měli problém s nervozitou. Roli asi sehráli i fantastičtí fanoušci. Ale pak holky předvedly heroický výkon, za který jim chci pogratulovat. Bylo to těžké a vybojované vítězství."

 

Philip Mestdagh: "Byl to velmi těžký zápas, my jsme si tu šanci nechali doslova uniknout. Rozhodla asi ale naše neúspěšnost v zakončení. My jsme mohli mít mnohem více střel než domácí, ale s takto špatnou úspěšností to prostě nejde. Česká republika pak mohla uzavřít vnitřní prostor a věděli, že střelbou z dálky dnes nevyhrajeme."

 

Emma Meesseman: "Dnes jsme mohly vyhrát. Basketbal je hra, kterou rozhodují detaily. My jsme si řekly spoustu věcí, co musíme splnit a to se nám nepodařilo. Musíme se z toho poučit, zjistit, co jsme dělaly špatně a zlepšit to. Pokud se nám to povede, můžeme z toho těžit do příštích zápasů."