ŽBL

Lvice o ME s Belgií, Německem a Švýcarskem

04.07.2017 - Martin Peterka
vytvořeno 04.07.2017, upraveno 04.07.2017

CZE-HUN

České basketbalistky znají své soupeře pro kvalifikaci o Mistrovství Evropy v basketbalu žen 2019. Češky o šampionát, který budou spolupořádat Lotyšsko a Srbsko, zabojují ve skupině G s Belgií, Švýcarskem a Německem.

 

Los v Mnichově rozdělil 32 usilující týmů o ME 2019 do osmi čtyřčlenných skupin. Česká reprezentace byla přiřazena do skupiny G, kde si poprvé vyzkouší nový model kvalifikace na závěrečný turnaj. Ten FIBA používá podruhé za sebou, ale minulá kvalifikace se českého národního týmu jako pořadatele ME netýkala.

 

„Těším se na to. Bude to zase trochu něco jiného než klubový basket. Vždycky ráda vidím holky v nároďáku. Je dobře, že se hraje kvalifikace. Třeba Srbky jako obhájkyně titulu letos vypadly už ve čtvrtfinále. Výkonnost týmů se rok co rok mění. Každý by si měl postup zasloužit. Mistrovství Evropy pak bude pestřejší. Příkladem je letos Belgie,“ přemítá nad novým systémem Alena Hanušová, která by v kvalifikaci měla být jednou z hlavních opor českého celku.

 

„Pozitivum té skupiny je, že nemusíme cestovat někam daleko, jako třeba na Island. Určitě je to hratelná skupina. Favoritem by měly být Belgičanky podle toho, co předváděly na letošním ME. Záleží ale na tom, kdo jim zůstane v týmu. Nevím, jestli bude pokračovat Ann Wauters. To byla jedna z jejich klíčových hráček. Mají ale skvělý tým a na každé pozici výborné hráčky,“ vysekla poklonu budoucím soupeřkám.

 

Právě Belgie je asi v současnosti nejvíce skloňovaným týmem „české“ skupiny. Řadu odborníků uchvátila svou hrou na letošním EuroBasketu, která ji vynesla nejen na MS 2018, ale až k bronzové medaili.

 

Belgická hra neunikla ani pozornosti Hanušové: „Moc se mi líbilo, jak jednoduchý basket hrají. Kompletně jako tým. Mají výborné rozehrávačky, které skvěle rozdávají míč. Třeba přihrávky Marjorie Carpreaux mi přišly neuvěřitelné. Bylo vidět, že se celý tým basketem bavil.“

 

Pivotka ZVVZ USK Praha přiznává, že k ostatním soupeřkám bude muset informace teprve vyhledávat: „Proti Německu jsem hrála naposledy, když mi bylo 18 let. Nevím, co od nich mám čekat. Možná Péťa Záplatová, která hraje v Německu, by dokázala říct víc. Nebude to ale špatný tým. Mají hráčky, které hrají v zahraničí. Myslím, že mohou v kvalifikaci překvapit. Stejné to mám se Švýcarkami. Proti nim jsem nikdy nehrála.“

 

Na závěrečný turnaj do Lotyšska a Srbska postoupí vítězové skupin a šest nejlepších týmů ze druhých míst. Záležet tak bude na každém bodu. Kvalifikace startuje už na začátku listopadu, kdy by se Češky měly představit v Německu a doma se Švýcarskem. Další okna jsou v roce 2018 – v únoru a opět v listopadu.

 

Rozlosování kvalifikace ME 2019

Skupina A: Bosna a Hercegovina, Island, Černá Hora, Slovensko

Skupina B: Estonsko, Polsko, Bělorusko, Turecko

Skupina C: Albánie, Litva, Maďarsko, Rusko

Skupina D: Portugalsko, Velká Británie, Izrael, Řecko

Skupina E: Finsko, Rumunsko, Slovinsko, Francie

Skupina F: Bulharsko, Nizozemsko, Ukrajina, Španělsko

Skupina G: Švýcarsko, Německo, Česká republika, Belgie

Skupina H: Makedonie, Chorvatsko, Švédsko, Itálie