ŽBL

Lvice stíhací jízdu k vítězství nedotáhly

06.06.2018 - Martin Peterka
vytvořeno 06.06.2018, upraveno 06.06.2018

Bezfaulu

České basketbalistky pokračují v přípravě na listopadové pokračování kvalifikace o ME 2019. Zatímco v kvalifikačních bojích se jim daří, aktuálně probíhající příprava bez řady opor zatím přináší výkony jako na houpačce.

 

Lvice si z posledního přípravného utkání proti Maďarsku do dnešního střetnutí přinesly ofenzivní rozpaky. Řada českých útoků končila bez střelby na koš, protože chyby v postupném útoku jim to nedovolily. Naopak to byla šance pro Chorvatky, jak si dojít pro snadné body. Když už se ale ke střelbě dostaly, byla její úspěšnost natolik nízká, že si Chorvatky už v první čtvrtině vybudovaly dvojciferný náskok.

 

V obraně Češky dělaly nezvykle mnoho chyb. I když se snažily bránit agresivně, vždy se objevilo okénko, které soupeřky s chutí využívaly. Chorvatky navíc domácí výběr výrazně přehrávaly na doskoku. Naději lepšího ofenzivního zážitku ve druhém poločase dala minutu před koncem toho prvního trojkou Karolína Elhotová. Byla to první úspěšná česká střela z této vzdálenosti. Obzvláště, když z dalšího útoku přidala druhou.

 

Úvod druhého poločasu se ale Lvicím znovu nepovedl. Trápily je stejné neduhy jako v prvním dějství a to byla voda na mlýn natěšeným soupeřkám. Chorvatky získaly až téměř dvacetibodový náskok. Českou hru opět rozhýbal příchod rozehrávačky Kateřiny Bartoňové. Lvice přidaly v obraně a zde se ukázalo, jak důležité jsou snadné body z rychlých protiútoků. O mnoho snáze se pak likviduje náskok soupeřů.

 

Právě přes zvýšenou aktivitu na defenzivní polovině vedla cesta, kudy Češky mohly ještě dojít ke zdramatizování závěru. Lvice stáhly svou ztrátu v polovině čtvrté desetiminutovky na šest bodů a najednou bylo o co hrát. Českým basketbalistkám se dostalo i zvýšené podpory od fanoušků a zápas dostal grády. Dvě chyby v obraně a neúspěšné nájezdy do vymezeného území na opačné straně ale Češkám naději na zvrat utkání hodně zkomplikovaly.

 

Češky ale nesložily zbraně a ještě zabojovaly o velký obrat. 24 sekund před koncem ztrácely pouhé dva body a měly k dispozici závěrečný útok zápasu. Ani jedna ze tříbodových střel se neujala, a tak Lvice mají zítra soupeři co vracet. Hraje se opět od 18 hodin v hale Královka.

 

Česká republika – Chorvatsko 58:60 (6:20; 22:31; 37:48)
Elhotová 15, Záplatová 10, Bartáková 8, Kušlitová 6, Bartoňová a Pecková po 5, Březinová a Pudláková po 4, Vojtíková 1, Beránková a Rokošová 0 – Tikvić 15, Bura 5, Todorić 7
TH: 17/11 – 21/12
Trojky: 3 – 2
Doskoky: 33 – 49
Zisky: 17 – 11
Ztráty: 15 – 26
Asistence: 12 – 18
Fauly: 19 – 22

 

Štefan Svitek, trenér národního týmu:
„Naším nasazením a bojovností jsme se dostali zpět do zápasu, ale celkově nejsem s naší hrou spokojený. Bylo tam nasazení, ale udělali jsme moc chyb. Na druhé straně, i když si myslím, že to není zas chyba jako taková, jsme měli hodně pozic. Nedali jsme lehké střely i trestné hody. Dnešní zápas jsme měli vyhrát.

Jsem spokojený s tím, jak děvčata pracují. Odvádí maximum na tréninku a snaží se to, co v nich je, ukázat na hřišti. Chybí nám někdy trochu kvalita i výška. Hlavně pod košem bylo i dnes vidět, kdy jsme některé podkošové situace neproměnili a nevěděli si rady s některými míči. To samé bylo i proti Maďarsku.

Každý zápas nás posouvá dál. Bylo by dobré, abychom zítra nehráli na takových vlnách jako dneska. Měli jsme dobré i velmi slabé fáze. V tomto musíme náš level posunout výše. Potřebujeme zlepšit střelbu, která dnes byla chvílemi žalostná. Když nedáte koš, nemůžete vyhrát.“

 

Kateřina Bartoňová, s +17 nejlepší ve statistice +/-:
„Scházely tři body, abychom zápas vyhrály. Neproměnily jsme ale hodně košů, které jsme měly dát z vymezeného území. Také šestky nám nepadaly. Hlavní důvod, proč jsme dnes prohrály, byl v útoku.

Když jsme prohrávaly skoro o 20 bodů, tak jsme zabraly v obraně, agresivita se zlepšila a získaly jsme docela dost míčů. To byl hlavní důvod, proč jsme se vrátily do zápasu.

Jsem známá tím, že v útoku moc body nepřispěju a že jsem platná spíš v obraně. Snažím se hledat pozice pro spoluhráčky ať už pohybem bez míče nebo přihrávkami. Tím se snažím týmu přispět co nejvíc.

Zítra musíme pokračovat v té obraně, co jsme předvedly dneska. Tedy až na obranný doskok. Ten musíme vylepšit. No, a trefit nějaký koš z dálky.“