ŽBL

Mikulášská pohárová nadílka, čtyři týmy v akci

04.12.2018 - Redakce
vytvořeno 04.12.2018, upraveno 04.12.2018

Bezfaulu

Hned čtveřice českých týmů v tomto týdnu zasáhne do evropských pohárů. Kromě tradičního euroligového duelu USK Praha a zápasů Eurocupu Nymburka a KP Brno budou ve hře i Žabiny Brno, které vyzvou ve Středoevropské lize CEWL rakouský Graz.

 

Domácí náprava

 

Nejlepší tým ŽBL USK Praha v minulém kole Euroligy poprvé prohrál, když si dojel pro hladkou porážku do ruského Jekatěrinburgu. V pátém kole přivítají doma na Královce od 19 hodin belgický celek Castors Braine, jenž má přesně opačnou bilanci a s jedinou výhrou ze čtyř zápasů je zatím ve skupině A na předposlední sedmé příčce. Belgičanky, které zvítězily jen v prvním kole proti italskému Schiu, mají docela velké problémy v útoku, když dávají průměrně jen 58 bodů na zápas a mají ve svém středu jedinou dvoucifernou střelkyni rozehrávačku Emmanuelle Mayombo. 

 

Pražanky si po nepovedeném výletu do Ruska spravili chuť v lize, kde bez větších potíží zdolali Hradec Králové. I tak ale nebyla trenérka Natália Hejková spokojena a nabádala k soustředěnějšímu výkonu svého družstva.

 

„Zápas v lize nakonec skončil třicetibodovým rozdílem, ale nezačali jsme dobře a vlastně celý zápas to nebylo nic moc. Projevila se na nás únava z cesty do Jekatěrinburgu. Doufám, že v dalších dnech pořádně potrénujeme, protože během reprezentační přestávky jsme na to neměli čas,“ tvrdí Hejková.

 

Utkání ZVVZ USK Praha – Castors Braine se hraje ve středu 5. prosince od 19 hodin v Praze v hale Královka.

 

Premiéra pod novým koučem

 

V 5. kole eurocupové skupiny G se hráčky KP představí od 19:30 v Benátkách, kde je poprvé povede nový kouč Martin Pospíšil.

 

„Pokud jde o zápas v Benátkách, tak máme dva tréninky na to, aby se některé věci doladily. Budeme hrát vabank, na maximálně možný dobrý výsledek a bít se o každý centimetr palubovky,“ řekl trenér na pondělní tiskové konferenci k prvnímu duelu.


V říjnu vyhrály Brňanky doma proti favorizovanému soupeři 66:64 a slavily cennou výhru, v Itálii to však bude výrazně těžší zápas, protože Benátky doma ještě v Eurocupu neprohrály.


V nedělním 8. kole italské Serie A1 vyhrály Italky v Lucce 74:54 a vede bez ztráty kytičky tabulku! Střelecky se nejvíce činily německá pivotka Gulich se 17, bývalá hráčka USK Steinberga se 14 a De Pretto s 11 body. Před rokem se na stejném místě, ale v tehdejší skupině I, zrodil výsledek 83:52. Tentokrát basketbalistky KP, byť v hodně oslabeném složení, touží zanechat lepší dojem, a hlavně vykřesat naději na postup. 

 

Utkání Reyer Venezia – KP Brno se hraje ve středu 5. prosince od 19:30 hodin v Benátkách.

 

Klíčové zápasy pro Nymburk

 

Veledůležitý týden čeká basketbalistky Nymburka. Ty měly o víkendu v ŽBL volno a mohly se tak maximálně připravovat na středeční eurocupový zápas proti slovinskému týmu Cinkarna Celje. Favoritem budou Středočešky, které mají po čtyřech duelech ve skupině vyrvnanou bilanci výher a porážek, celek ze Slovinska ještě ani jednou nezvítězil, když prohrál i v domácím zápase s Nymburkem. V tomto utkání však domácí tým v úvodu vedl až o sedmnáct bodů a jen obrovský obrat zařídil výhru českého týmu. Nečeká je tedy nic jednoduchého.

 

„Nebude to vůbec snadné. Utkání ve Slovinsku bylo velmi těžké, zvlášť po hororovém začátku 12:29. Pak jsme se ale do zápasu dostali a zaslouženě otočili vývoj i skóre. Celje je tým, který chceme porazit, abychom se dostali do play-off FIBA Eurocup Women. Protože se jedná o možná klíčový zápas, který rozhodne o postupujícím ze skupiny, věřím, že nás přijde podpořit opravdu hodně diváků,“ doufá trenér Nymburka Dan Kurucz.

 

Utkání Basketball Nymburk – ZKK Cinkarna Celje se hraje ve středu 5. prosince od 19 hodin v Nymburce ve Sportovním centru.

 

Žabiny v CEWL o postup

 

Venkovním utkáním s Grazem pokračuje pro Žabiny Brno Středoevropská liga CEWL. Rakouské basketbalistky mají na kontě prozatím jednu prohru s košickými Young Angles (70:55), které Brňanky na domácí palubovce dokázaly porazit (101:71). V utkání s Košicemi doplatily Rakušanky na rychlé tempo hry Slovenek v kombinaci s jejich výškovou převahou, což by mělo hrát do karet i Brnu – nejvyšší hráčkou Grazu je „jen“ 182,5 cm vysoká teprve šestnáctiletá Němka s americkým pasem Josefine Meyer.

 

Ve své domácí lize Graz okupuje po 9 zápasech druhou příčku tabulky s bilancí 8 vítězství, 1 prohra, a bude si chtít vylepšit skóre i v průběžném pořadí CEWL. Střelecky by k tomu měly dopomoci především americká střelkyně Cierra Coffin, autorka 18 bodů z utkání v Košicích.

Postupová matematika je neúprosná – ze tříčlenných skupin postupují dva první týmy, proto je každý zápas, zejména pak ten venkovní velmi důležitý. Brnu bude chybět Nikola Dudášová, která si v pátečním duelu ŽBL zranila nos.

 

Utkání UBI Graz – Žabiny Brno se hraje v úterý 4. prosince od 18 hodin v Grazu.