ŽBL

MVP Xargay: Brno je druhé zaslouženě

03.05.2018 - Redakce
vytvořeno 03.05.2018, upraveno 03.05.2018

Basketbalistky USK podle očekávání v této sezoně znovu nezaváhaly a staly se po výhře ve finálové sérii s KP Brno poosmé za sebou mistryněmi ČR. Na poslední tři tituly byla v týmu i španělská rozehrávačka Marta Xargay, která byla po finále vyhlášena nejužitečnější hráčkou celé série.

 

Pražanky sice vyhrály třikrát relativně jasně, přesto rodačka z Girony pochválila Brno za dobrý výkon.

 

„Brno nás v prvních dvou zápasech dost potrápilo hlavně na začátku utkání, takže jsme chtěly do třetího duelu vstoupit lépe než do předchozích zápasů,“ připomíná Marta první dva duely, ve kterých Moravanky vyhrály první čtvrtinu a do poločasu živily naději na překvapení. K tomu bylo tentokrát od začátku daleko.

 

„Nástup se nám podařilo, když jsme daly myslím prvních patnáct bodů a v tu chvíli bylo prakticky rozhodnuto. Cením Brno za to, že zápas nevzdalo a bojovalo až do konce. Vyhrálo i pohár a je zaslouženě na druhém místě,“ chválí Xargay finálového soupeře a označuje ho za druhý nejlepší tým letošní sezony.

 

Na USK se však sezona nehodnotí podle domácího titulu, se kterým se počítá tak trochu jako se samozřejmostí, ale s úspěchem v Eurolize. Tam Pražankám utekl závěr základní skupiny, kde spadly na třetí místo a musely ve čtvrtfinále vyzvat suverénní Jekatěrinburg, který později i celou soutěž ovládl. Na něj nestačily a poprvé za působení Xargay v týmu nepostoupily na Final4.

 

„Sezona celkově zas až tolik úspěšná není. Hodnotíme ji totiž hlavně podle Euroligy, kde se nám některé zápasy nepovedly a musely jsme hrát v play off s Jekatěrinburgem a podle toho to dopadlo. Ten závěr skupiny nás štval. Ve čtvrtfinále už bylo bohužel jasné, že ruský tým je trochu někde jindy. V domácí soutěži jsme splnily cíl a neprohrály, i když některé zápasy nebyly úplně jednoduché,“ trochu zklamaně vypráví sedmadvacetiletá rozehrávačka.

 

Před třemi lety přišla dvojnásobná evropská šampionka ze španělské Salamancy, měla se postupně stát jedním z lídrů týmu. To se stalo hlavně letos, když převzala taktovku na rozehrávce po odcházející Laie Palau, nakonec z toho bylo ocenění pro nejlepší hráčku finálové série.

 

„Tehdy před lety jsem šla jsem do nové země za jinou kulturou a do týmu, který má za sebou spoustu úspěchů. V Evropě se týmy mezi sezonami docela dost mění, takže vždy to bylo na začátku ročníku náročné, než jsme se sehrály. Teď na konci sezony jsem cítila super týmovou chemii a sbírala jsem i docela dost asistencí, tak to asi nebylo tak špatné,“ usmívá se.

 

Xargay po utkání obdržela z rukou šéfů České basketbalové federace cenu za nejužitečnější hráčku finále, kterou si zasloužila průměry 10,3 bodů, 9,1 asistencí, 3 zisků a 3 doskoků na zápas. „Za cenu MVP jsem strašně moc ráda, nejsem tolik zvyklá takové ceny vyhrávat. Navíc není jen tak vyhrát podobné ocenění, když mám v týmu spoustu tak skvělých hráček,“ dodává.

 

Dvojnásobná stříbrná medailistka z olympiády se však s Prahou po sezoně rozloučí.

 

„Teď si chci hlavně odpočinout, protože sezona spojená s evropským šampionátem je vždy hodně dlouhá a člověk je po ní psychicky i fyzicky unavený. S holkama se rozloučíme, protože v USK končím a vyrazím někam na dovolenou. Uvidíme, kde budu v příští sezoně hrát, zatím to přesně nevím,“ uzavírá.