ŽBL

My jsme velice spokojení, tvrdí o ME Kamil Novák

25.06.2017 - Martin Peterka
vytvořeno 25.06.2017, upraveno 25.06.2017

CZE-HUN

Všechno jednou musí skončit. Dva roky příprav vzaly zasvé během deseti dnů. Mistrovství Evropy v basketbalu žen se nachýlilo ke konci. Deset dní plných basketbalu v Hradci Králové a Praze nabídlo zajímavou podívanou s nejedním překvapením.

 

I když to nejdůležitější, tedy finále a závěrečný ceremoniál, teprve přijde na řadu, mezinárodní basketbalová federace FIBA zatím kvituje to, jak celý šampionát v Hradci Králové a Praze probíhá. „My jsme velice spokojení. Obvykle to bývá tak, že s diváky nemíváme problém ve finálové části, ale moc jich nechodí na skupinovou fázi. Tady to bylo spíš naopak. Uvidíme, co finále,“ nechal se slyšet výkonný ředitel FIBA Europe Kamil Novák.

 

Ženský šampionát nalákal před finálovým dnem do hlediště více jak 50 000 diváků. Řada z nich přišla také díky projektům na podporu návštěvnosti. Třeba akce Adopt your team určená pro děti základních a mateřských škol přivedla do ochozů v Praze a Hradci Králové na 5 700 dětí.

 

„S Českou basketbalovou federací jsme dělali projekty, abychom dostali diváky do hal. To byl velký úspěch. Nejen v Hradci, kde hrála Česká republika, ale i na Královce. Dokonce můžu říct, že jsem viděl emoční slzy u cizinek, které zjistily, že v hledišti sedí 50 nebo 100 dětí, které jim fandí. To bylo velice hezké a pro týmy příjemné,“ chválil si projekt zaměřený na mládež.

 

Při takové akci je důležité vnímat oba rozměry, které se vzájemně prolínají. Zatímco ten organizační mohou pořadatelé přímo ovlivnit, sportovní rozměr je zcela v kompetenci hráček a šestnáctky zúčastněných týmů. Z tohoto pohledu mrzí fakt, že české basketbalistky skončily svou pouť šampionátem už v základní skupině.

 

„Co se týká sportovní stránky, tak je tu pár překvapení. Více než je obvyklé. Pozitivním překvapením je účast Belgie nebo Řecka v semifinále. To oživilo ženský basketbal. Musím říct, že mě velmi překvapila Belgie svým pojetím hry. Jsou samozřejmě i negativní. Třeba to, že Srbsko jako obhájce tu již není nebo nepostup českého týmu do O2 areny,“ zmínil Novák také to, co trápí všechny české fanoušky.

 

Letošní akce podle něj ukazuje, jak se evropský basketbal vyrovnává: „Dneska je v Evropě osm, devět družstev, která mohou hrát top čtyři. Před dvěma lety jich tolik nebylo.“ Věřme, že brzy se mezi tyto adepty opět vrátí i české Lvice.