RENOMIA ŽBL

Na zápasy soukromým letadlem, hala přímo u pláže. O NCAA s Kristýnou Brabencovou

18.05.2020 - Redakce
vytvořeno 18.05.2020, upraveno 18.05.2020

Bezfaulu

Velmi zajímavý první rok v USA má za sebou mladá česká basketbalistka Kristýna Brabencová. Dvacetiletá střelkyně se v loňské letní pauze přesunula z týmu ligových šampionek ZVVZ USK Praha do kádru University of South Florida, kde kromě hraní za tamní tým Bulls v elitní soutěži NCAA nastoupila i na vysokou školu. O zážitcích z prvního roku se rozpovídala pro web ČBF.

 

„Největší změna je asi jídlo a vlastně celkově asi život v Americe, který je úplně jiný. Lidi tady prakticky vůbec nevaří, v obchodech jsou tu úplně jiné suroviny. Samozřejmě není lehké být od rodiny, ještě když je to takhle daleko. Nemůžou totiž přijet jen tak na návštěvu z Brna, jako když jsem bydlela v Praze. Jinak samostatný život pro mě nic moc nového nebyl, protože tak jsem právě v Praze už dva roky žila,“ shrnuje první rok za mořem rodačka z Brna.

 

Odchovankyně Žabin si musela zvykat na úplně jiný styl basketbalu, než byla zvyklá z Evropy. „Z pohledu basketu je to tady všechno o dost rychlejší a víc fyzické. Děláme hodně věcí v posilovně a hodně chodíme běhat kvůli lepší kondici. Neměla jsem s tím problém, ale všechno se dělá ve větší intenzitě a dělá se větší kvantita. Chvíli jsem bojovala s pravidly, například se tu hraje na 30sekundový limit na střelbu, na přechod půlky je taky víc času a další malé věci,“ popisuje Brabencová.

 

Komplikovaná nebyla pro dlouholetou mládežnickou reprezentantku ani jazyková bariéra, se kterou se dokázala bez potíží vypořádat i díky průpravě z Prahy.

 

„Na angličtinu jsem si zvykla docela rychle. Občas jsem ve škole měla problémy se slovní zásobou, ale to jsem docela brzy pochytila. V basketu jsem měla výhodu, že už v Praze trenérka Hejková mluvila anglicky. Navíc se nám nováčkům snaží trenéři vždycky pomoct, abychom všechno pochopily, nebyla jsem v tom sama,“ chválí trenérský štáb.

 

Bulls zakončili sezónu s bilancí 19 výher a 13 porážek. Brabencová a spol. zářily hlavně na domácí palubovce, kde vyhrály 14 ze 16 duelů. Nejlepší střelecký výkon sezóny si Brabencová připsala v polovině ledna proti Tulse, kterou zasypala 17 body, v polovině prosince proti Idaho zase doskočila 11 míčů. 

 

„Se sezónou jsem spokojená. Ke konci jsem měla zdravotní problémy, takže jsem tolik nehrála, což se podepsalo i na statistikách. Takové věci se ale dějí běžně a doufám, že příští sezónu už bude všechno lepší a budu moct jít na sto procent do všeho,“ naznačuje komplikace ze závěru sezóny.

 

„Největší basketbalový zážitek byl, když jsme na začátku sezóny porazily Texas, což nás dostalo mezi top 25 škol v Americe, což je Američany velká událost. Já se v žebříčkách v tu chvíli tolik neorientovala, ale teď už to víc chápu a dokážu to docenit. Úžasné bylo, že jsme na zápasy cestovaly soukromým letadlem. Jeden z turnajů byl v Mexiku v Cancúnu, kde jsme bydleli v resortu přímo u pláže, jehož součástí byla i hala. To jsme si užili,“ vypráví Brabencová.

 

Sezóna pro ženy USF skončila 8. března porážkou proti favorizovanému UConnu, od té doby už se další zápas nehrál kvůli epidemii koronaviru.

 

„Zůstala jsem v Americe. Je tu se mnou maminka a přiletěla sem i Vity (Tereza Vitulová pozn. autora), aby nebyla sama ve Wyomingu. V rámci epidemie to tu vypadá úplně normálně, jen jsou občas vykoupené obchody, je nemožné sehnat toaletní papír, vajíčka nebo mléko. Relativně málo lidí tu nosí roušky, my se to snažíme dodržovat. Zakázalo se tu sdružovat venku ve větších skupinách, zrušily se tu větší akce a dělat venkovní aktivity se nedají. Zavřely se venkovní hřiště i třeba pláže,“ rozpovídá se o mírnějších opatřeních v Tampě, kde v tuto chvíli tráví čas. „Přemýšlela jsem i o návratu do Čech, ale protože tady mám mamku a měla jsem Terku, tak jsem to nějak nehonila. Uvidíme, jak to bude pokračovat dál, ale určitě chci pak na léto zpátky,“ nezná zatím Brabencová konkrétní termín návratu do Čech.

 

Trenér José Fernandez využíval Brabencovou na poměry nováčků nadprůměrně. V pětadvaceti zápasech naskakovala průměrně na 24 minut (6. v týmu) a dávala 7 bodů na utkání (6. v týmu) a přidávala 3,4 doskoků na zápas (4. v týmu). Teď má alespoň dostatek času na školní povinnosti.

 

„Škola se nám přesunula na online přednášky. Pro mě to není taková změna, protože mám i normálně přes rok některé hodiny online. V některých předmětech je to komplikované, protože je to mnohem víc práce, musím víc číst, ale dá se to zvládnout,“ usmívá se.

 

Ženský tým USF je plný hráček z celého světa, kromě pouze tří Američanek je tam mimo jiné Italka, Belgičanka, Kolumbijka, Dánka, Řekyně, Belgičanka, Španělka či Chorvatka. Mezinárodní kádr dostane další posilu pro nový ročník, když se k Brabencové připojí její dlouholetá kamarádka pivotka Tereza Vitulová, jež přechází z univerzity ve Wyomingu. 

 

„Jsem nadšená, že tady budu mít někoho z Česka, protože hodně holek tady má někoho, s kým si může povídat vlastním jazykem. Je tu hodně Španělek, které jsou často spolu, máme tu holky z Bosny a Chorvatska, které si povídají spolu. Bavily jsme se s Vity, že by bylo skvělé spolu hrát, ale nevěděly jsme, jestli ta možnost tady bude. Pak jí trenéři začali rekrutovat, začala jsem věřit, a nakonec to vyšlo. Moc si přála hrát v teple, takže se nám oběma splnil sen,“ těší se na souhru s další Češkou v zámoří.