ŽBL

Nej z play out ŽBL: vyčnívající veteránka, rekord kapitánky a náctiletá střelkyně

14.05.2018 - Redakce
vytvořeno 14.05.2018, upraveno 14.05.2018

To nejlepší z play out ŽBL.

 

Lokomotiva Trutnov

 

Východočešky měly mezi účastníky play out jako jediné k dispozici zahraniční posily. Využily zejména Akilah Bethel. Americká absolventka LSU odehrála čtyři zápasy – třikrát z toho byl double double, v posledním případě nastřílela „jen“ sedm bodů, ale vynahradila to 16 doskoky.

 

Závěr sezony byl prostorem pro mladé členky trutnovského kádru, aby si zapsaly osobní rekordy. Šestnáctiletá Kristýna Holubcová ve Strakonicích nastřílela 14 bodů, stejný počin se podařil o dva roky starší Dominice Vašákové v hale Technicu Brno.

 

Prvních deset a půl minuty v ŽBL odehrála šestnáctiletá Markéta Šmahelová. Na palubovce Strakonic se uvedla třemi doskoky.

 

Strakonický U19 Chance

 

Začátek sezony byl pro strakonický klub U19 Chance bídný, dlouho čekal na svou první výhru. Ale nakonec jich má na kontě hned osm. Obrat nastal, když se jedenatřicetiletá pivotka Alena Jeništová vrátila do kádru Jihočešek napevno, s 15,1 body na zápas byla druhou nejlepší českou střelkyní a s 9,3 doskoky nejlepší českou doskakovačkou této ligové sezony.

V samotném play out zářila Jeništová díky užitečnosti 22,7. V průměru střílela 16 bodů a doskočila 12,5 míče na utkání. Pětkrát si došla pro double double.

 

Kapitánce strakonického celku Kristýně Tomšovicové vyšel hlavně zápas proti Technicu Brno. Zapsala užitečnost 43 - za 21 bodů, sedm asistencí, sedm doskoků a dva zisky. Září však hlavně číslo 16 v kolonce získaných faulů (díky tomu Tomšovicová střílela 20 trestných hodů, 17 jich proměnila), jedná se nejen o rekord sezony, ale i druhý nejlepší počin v historii ligy. Lépe na tom byla jen Hana Kelbichová Nezdařilová, před osmi lety byla v jednom utkání faulována osmnáctkrát.

 

Ve stejném zápase jako Tomšovicová se blýskla i Šárka Jozová: proti Technicu trefila pět trojek ze šesti pokusů, což je jasně nejlepší počin v rámci letošního play out.

 

SBŠ Ostrava

 

Takřka kompletní kádr ostravského celku si během play out „odskočil“ na pražské Mistrovství České republiky do 19 let. A byla z toho stříbrná medaile. Zkušenosti z ŽBL se v tomto případě vyplatily.

 

Osmnáctiletá mládežnická reprezentantka Adéla Smutná občas v české lize prožívá smutná období, ale v play out tomu bylo právě naopak. V pěti ze šesti utkání překonala dvoucifernou hranici nastřílených bodů.

 

Debutu v nejvyšší soutěži se dočkala osmnáctiletá Andrea Michňová, v hale Strakonic se ale do dalších statistických kolonek nezapsala.

 

Technic Brno

 

Devatenáctiletá Tereza Zítková je jasně nejlepší střelkyní Technicu za jeho dvě sezony mezi elitou. Celkem zvládla 687 bodů – k dalším zápasům v ŽBL však bude nastupovat už jako dvacátnice.

 

Přes 500 kariérních bodů se během této sezony dostaly také její spoluhráčky Kamila Selucká (615), Aneta Půlpánová (556) a Monika Stehlíková (534).

 

Právě Kamila Selucká byla nejlepší hráčkou brněnského celku v play out, vždy nastřílela minimálně 12 bodů a v průměru zvládla 15,2 bodů na utkání.

 

Devatenáctiletá Barbora Titzová se blýskla hlavně proti Trutnovu – nastřádala sedm bodů, sedm doskoků, pět zisků a tři asistence.