ŽBL

Nymburk dál neporažen, nadílka od Slavie

08.10.2017 - red
vytvořeno 08.10.2017, upraveno 08.10.2017

Ve dvou sobotních zápasech pátého kola ŽBL si stále neporažený Nymburk venku poradil se Žabinami a Slavia nasázela Techniku dokonce 116 bodů.
 

Nymburk jde do čela

Basketbalistky Nymburka potvrdily roli favorita a po výhře v předehrávce pátého kola 86:66 nad Žabinami Brno se ujaly vedení v tabulce. V nedělní dohrávce je může srovnat s pěti výhrami Hradec Králové, bez porážky je dosud i mistrovský USK.

 

Zápas plný zvratů začal náporem domácích, kteří hned v úvodu mírně vedly a o vedení přišly hráčky Brna až v závěru první desetiminutovky. Přelom první a druhé čtvrtiny ale patřil hostujícím hráčkám, které strhly vedení na svou stranu a do přestávky tak šel s mírným náskokem Nymburk. Rozhodující pro výsledek byla třetí desetiminutovka, kterou Středočešky ovládly 24:9 a získaly klíčový náskok, který už do konce zápasu udržely.


Vítězky se mohly opřít o tradiční zahraniční opory Vaughnovou s 25 body a devíti doskoky a Linskensovou s 21 body a 12 doskoky. Žabinám nestačilo 17 bodů Tey Buzové.


Viktor Pruša (trenér Žabiny Brno): „Gratuluji Nymburku k výhře v dnešním utkání Z naší strany rozpačitý vstup do utkání, když jsme, jako kolega tady řekl, 24:13. Byli jsme se ale schopni z toho dostat. Postupem času jsme se dostali zpátky do hry. Jediný, kdo nám o v obraně dělal problém byla Vaughn, ale ne z toho důvodu, že bychom špatně bránili, ale trefovala těžké střely. Víceméně všechny ostatní se nám dařilo pokrývat. Ten poločasový výsledek byl takový, jaký byl a byla to přesně situace, ke který jsme si v zápasovém plánu říkali, že chce dodržet a přesně tam, kde jsme chtěli Nymburk mít, jsme ho dokonce měli. Zápas rozhodl úsek třetí čtvrtiny, kdy jsme bohužel netrefili pár otevřených situací, kleslo nám procento střelby a soupeř se začal víc prosazovat v pick and rollech Tarasava versus pozice 4, 5. Tato herní situace nás stála vedení, museli jsme vypomáhat na pivoty a nám tam vznikaly miss matche nebo volné střely, které soupeři padaly. Ale já si myslím, že se nemáme dneska za co stydět, holky bojovaly, plnily to, co jsme chtěli. Chtěli jsme hrát rychle, chtěli jsme tlačit, chtěli jsme dostat Nymburk pod tlak, všechno se nám podařilo. Jediné, co mě dnes mrzí, je procento šestek. 27/16 hovoří za vše. Ve chvíli, když jsme v plusu a díky těm šestkám se můžeme dostat do většího trháku, tak my si těma šestkami dnes nemohli pomoct. Pak samozřejmě poměr doskoků, ale to prostě při výškové převaze Nymburka se čekalo. Nechci být pokutovaný, ale nebudu dneska radši hodnotit rozhodčí. Myslím, že si všichni udělají svůj obrázek minimálně z videa.“


Daniel Kurucz (trenér DSK Basketball Nymburk): „Tak já myslím, že to bylo utkání vyrovnané, biť bylo dvou různých poločasů. V prvním poločase za stavu 24:13 jsme trochu ztratili koncentraci, udělali jsme pár chyb a Žabiny toho dokázali výborně využít a přes dva time-outy vlastně otočili ten stav až do poločasu drželi vedení. U nás se ukázalo, že jsme nebyli zvyklí na tak tvrdou hru, ale jako v rámci pravidel. Domácí hráčky šly za každým míčem, skákaly ve třech, hrály dobře pick and rolly. My jsme s tím měli problémy, v poločase jsme trochu změnili obranu a ukázalo se, že i DSK Basketball Nymburk umí bránit, protože dostal ve druhé půli jenom 20 bodů. A myslím si, že na konci jsme dokonce prokázali, biť máme to družstvo v průměru starší, tak těch sil jsme měli na konci víc, a proto jsme vyhráli. Já rozhodčí taky radši nebudu hodnotit, ale já mám zkušenosti, že když oba dva trenéři nehodnotí rozhodčí, tak by se rozhodčí nad tím měli trošku zamyslet. Ještě k těm doskokům, souhlasím s tím, že 55:33 v náš prospěch, ale já bych chtěl tady vyzdvihnout, že domácí hráčky měli 11 útočných doskoků. My teda 15, ale s naší výškovou převahou. Bylo vidět, že domácí holky chtěli opravdu za každým míčem jít a z těch 11 doskoků je 5 týmových doskoků. To znamená, že ten tlak dokázali vyvinout opravdu dobrý a vzhledem k jejich věku si myslím, že mají budoucnost před sebou.“

Slavia jasně přehrála Technic
 

Slavia Praha si bez větších problémů poradila v předehrávce pátého kola ŽBL s Technicem Brno 116:45 a jsou v tuto chvíli nejlépe postaveným týmem, který už poznal hořkost porážky.
 

Pražanky daly jasný řád zápasu už v první čtvrtině, kterou ovládly 31:12 a vykročily za jasnou výhrou. Ve druhé a čtvrté čtvrtině dokonce dostaly méně než deset bodů, a nakonec Brnu uštědřily debakl, při kterém vedly až o 73 bodů.


Slávistky měly osm dvouciferných střelkyň v čele s duem Maddenová – Bellocková s 16 body, nejlepší střelkyní Brna byla s 12 body Hana Gašicová.


Lucie Zítková (trenérka Technic Brno): „Už od začátku utkání jsme měly problém se výrazněji bodově prosadit, což bylo zapříčiněno zejména celoplošnou obranou soupeře, kde jsme se i vlastní nedůraznosti nechaly donutit k radě ztrát. Naše obrana naopak byla velmi děravá a soupeřky měly radu otevřených střel, které promenovaly. Do konce utkání jsme se nedokázaly s agresivní obranou vyrovnat a soupeř zaslouženě vyhrál vysokým rozdílem.“ 


Martin Stavěl (trenér BLK Slavia Praha): „Roli favorita jsme zvládli. Všechny hráčky si zahrály, a to byl náš cíl.“