ŽBL

Pět nej finále ŽBL

10.05.2018 - Redakce
vytvořeno 10.05.2018, upraveno 10.05.2018

To nejzajímavější, co se přihodilo ve finále české nejvyšší soutěže žen.

 

Nejdůležitější číslo

 

Tím hlavním je číslo 1. Titul ze Ženské basketbalové ligy vybojovaly hráčky ZVVZ USK Praha. Po hladkém průběhu 3:0 na zápasy s KP Brno zlato obhájily, slaví už poosmé za sebou a podeváté v tomto tisíciletí. Mají dvanáctý český titul a dohánějí Žabiny Brno, které slavily čtrnáctkrát.

 

Nejdelší vítězná série

 

V lize Pražanky neprohrály už pět let, přesně 144 zápasů za sebou. Ale k rekordním metám mají ještě daleko. Protože někdejší slovenský dominátor z Ružomberku uspěl ve 253 duelech v řadě a Žabiny Brno vyhrávaly dokonce devět let, svou rekordní sérii natáhly na 256 vítězství.

 

Největší loučení s kariérou

 

Po třetím finálovém zápasu skončila profikariéra Ilony Burgrové, pivotky se stříbrem ze světového šampionátu 2010. Čtyřiatřicetiletá basketbalistka odehrála rozlučkovou sezonu v dresu KP Brno, završila ji symbolicky proti USK Praha, svému předchozímu zaměstnavateli.

Není bez zajímavosti, že konečnými 3081 body Burgrová takřka dorovnala ligovou bilanci své reprezentační spoluhráčky Petry Kulichové (3087).

 

Nejpřekvapivější královna doskoku

 

Finálová série měla nečekanou nejlepší doskakovačku. Rumunská křídelnice Sonja Ursu překonala všechny pivotky a ve všech třech zápasech stáhla nejvíce míčů odražených od obrouček. Jedna z tahounek KP Brno doskočila v první zápase desetkrát, ve druhém šestkrát a ve třetím osmkrát. 

 

Nejlepší počin

 

Jestliže na doskoku vládla trochu nečekaně Sonja Ursu, u nejpilnější sběratelky asistencí to dopadlo podle předpokladů. Španělská rozehrávačka pražského celku Marta Xargay stihla 28 asistencí, ve druhém duelu se blýskla 13 asistencemi. Vysloužila si tím cenu pro nejužitečnější hráčku finále a stylově se rozloučila se ŽBL.

 

Na odchodu z Česka je také její švédská spoluhráčka Amanda Zahui - ta 24 body ve třetím finálovém duelu vytvořila pro změnu nejlepší střelecký výkon této série.