ŽBL

Těžký euroligový start pro ZVVZ USK Praha

23.10.2018 - Redakce
vytvořeno 19.10.2018, upraveno 19.10.2018

Bezfaulu

V posledních letech se stalo pravidlem, že kádr českého mistra ZVVZ USK Praha se před novou sezonou proměnil. Také letos na Královce přivítali nové tváře, které nahradí ty, jež se stěhovaly do jiných týmů. Ve žluto-modrém dresu už nebudeme vídat hvězdy jako Xargay, Zahui či Bonner. Stále živá je navíc kauza okolo české reprezentantky Voráčkové.

 

Dobrou zprávou pro trenérku Hejkovou je fakt, že česká osa týmu zůstává. Ostatní se však výrazně proměnilo. „Vidíte, že tým se oproti loňské sezoně změnil. Můžeme říct, že nám odešly „hvězdy“ a přišly hráčky, které by měly dotvořit tým. Vytváříme tým, který drží pospolu a na tom bude postavena celá naše sezona. Věřím, že odchody všech hráček dokážeme nahradit novými posilami. Poprvé, co tu jsem, máme k dispozici 15 hráček,“ kvituje trenérka českého mistra, že je tým připraven i na případné komplikace kvůli zdravotním neduhům.

 

Už tradičně čeká na tým z pražské Královky boj na dvou frontách. S tím na české scéně už začaly a v Ženské basketbalové lize opět na vrcholu tabulky vévodí se stoprocentní úspěšností. Euroligová kola se roztočí v tomto týdnu. Český pohár pražský favorit přenechá někomu jinému. „Shodli jsme se na tom, že to je ideální model, takže v něm budeme pokračovat,“ glosoval manažer ZVVZ USK Praha Marek Kučera.

 

Ten má dobrou zprávu pro všechny fanoušky, kteří se nedostanou k tomu, aby zápasy nejvyšší evropské soutěže sledovali přímo z hlediště Královky. Už tradičně se euroligová utkání budou objevovat na obrazovkách ČT Sport: „S Českou televizí jsme se na euroligových zápasech zatím dohodli do konce roku. Jsme rádi, že televize zůstala věrná ženskému basketbalu. Věřím, že i po Novém roce se domluvíme na dalších termínech.“

 

Trenérka Hejková musí do kádru za chodu zapracovávat nové tváře, především zahraniční posily Oblak, Thomas a Ayayi nebo českou reprezentantku Březinovou. Možnost pracovat na souhře týmu omezil například i letošní světový šampionát. „Bude to pro nás zajímavá sezona. Udělali jsme dost změn a kompletně spolu jsme v podstatě dva týdny. V přípravě jsme vždy museli dělat krok zpět. Je pro nás nepříjemné, že před startem Euroligy jsme neměli žádný těžký zápas. Bude to ostrý start,“ těší se trenérka na 24. října, kdy pro USK začne Euroliga zápasem v Orenburgu.

 

Pražanky se vůbec na začátku euroligové sezony pořádně nacestují. Velká porce venkovních zápasů může být pro nový celek komplikací. „Z prvním šesti zápasů máme čtyři venku a navíc s týmy, se kterými bychom chtěli bojovat o postup ze skupiny,“ upozorňuje na nepříjemné rozlosování Hejková.

 

Další komplikací je stále nevyřešený odchod Veroniky Voráčkové. Okolo jejího stěhování za basketbalem ve Spojených státech bylo v létě poměrně rušno. „Je to pro nás nepříjemná situace. Nečekali jsme to. Veronika se i přes to, že měla podepsanou smlouvu, rozhodla odejít. Teď je to ve fázi, že se řeší, zda se má smlouva dodržet. My zastáváme názor, že ano. Náš názor je, že pokud má hráčka smlouvu, měla by tu být a hrát,“ nevzdává se stále Marek Kučera.

 

Trenérka Hejková celé situace lituje nejen z basketbalového, ale i osobního hlediska: „Neměli jsme signál, že by měla odejít. Počítali jsme s ní při stavbě týmu a ani nikoho na její místo nebrali. Pro mě osobně je to velké zklamání, protože jsme jí věnovali čas a energii. Nejen v týmu, ale i ve škole. Chodila pravidelně individuálně trénovat a dostávala minuty. Ty jsem mohla dát někomu jinému.“

 

Každopádně zatím to vypadá, že minimálně start euroligové sezony se bude muset bez Voráčkové obejít.