ŽBL

USK slaví i potřetí, KP s Nymburkem v Eurocupu padly

07.11.2018 - Redakce
vytvořeno 07.11.2018, upraveno 07.11.2018

Bezfaulu

Ve středečních pohárových zápasech měly české týmy poloviční úspěšnost. Uspěly basketbalistky USK, které doma zvítězily v Eurolize nad francouzským Bourges a Žabiny Brno, které ve Středoevropské lize CEWL přestřílely Košice. V Eurocupu však padly jak hráčky KP Brno, které doma nestačily na Nantes, i Nymburk, jenž prohrál v maďarském Székszardu.

 

USK si doma vyšlápl na Bourges

 

Basketbalistky USK Praha jsou i po třetím kole Euroligy neporažené. V prvním domácím utkání letošním ročníku zvítězily 88:80 nad francouzským Bourges a jsou na čele skupiny A spolu s ruským Jekatěrinburgem. Právě na jeho palubovce čeká Pražanky další zápas v soutěži, ten však proběhne až po reprezentační přestávce 28. listopadu.

 

Televizní duel sliboval především souboj obran, ale od začátku se hrálo nečekaně útočně a šlo spíše o souboj ofenziv. V obou týmech se prosazovaly hlavně podkošové hráčky u týmu USK to byly hlavně Marija Režan a Alyssu Thomas, dařilo se i Kateřině Elhotové.

 

Utkání bylo velmi vyrovnané, Francouzky sice odskočily v první čtvrtině do sedmibodového náskoku, o to však brzy přišly a oba celky se pravidelně střídaly ve vedení. Po přestávce šly do mírného trháku domácí hráčky, nedařilo se jim však získat větší náskok.

 

Zlomový byl až vstup do poslední čtvrtiny, kdy si USK vybojoval dvouciferné vedení, a hlavně díky Thomas si ho pohlídal. Výhru pečetila Teja Oblaková trojkou z hloubi vlastní poloviny hřiště spolu se závěrečným klaksonem.

 

Thomas vedla USK s 22 body, Kateřina Elhotová přidala 18 bodů, Režan dodala 14. Bourges vedlo sedmnáctibodové duo Raincock-Ekunwe a Plouffe.

 

KP Brno padlo s Nantes

 

Brňanky věděly, že je čeká s elitním francouzským celkem těžká práce, dokázaly se však držet jen první čtvrtinu, ve které kralovala jedenácti body Češka ve službách hostujícího týmu Stejskalová. Ve druhé desetiminutovce se Nantes poprvé dostalo do dvouciferného náskoku a pod tento rozdíl už vedení Francouzek nekleslo. I ve druhém poločase Nantes kralovalo a postupně navýšilo své vedení až na třicet bodů.

 

K hladké výhře dovedla hostující tým hlavně rozehrávačka Suarez, která se blýskla 15 body a 10 asistencemi, o bod méně přidala Wallace, na třináct bodů se dostala Stejskalová. Jedinou dvoucifernou střelkyní Brna byla se 14 body Stephanie Madden, na devět bodů dosáhla Saurazité. Další zápas v čeká KP 28. listopadu doma s Miškolcí.

 

Emmanuel Coeuret (trenér Nantes):Je to pro nás dobrý výsledek. Chovám k Brnu respekt, protože porazilo Benátky a my jsme s nimi vysoko prohráli. Proto jsme se cesty do Česka trochu obávali. Domácí hrají hodně agresivně a srdcem. Poslední dny pro nás ale dopadly dobře, protože jsme vyhráli v domácí lize i EuroCupu.“


 

 Michaela Stejskalová (křídlo Nantes, bývalá hráčka VALOSUNu KP): „Náš plán byl hrát agresivně, což se povedlo. V prvním poločase to bylo hodně o útoku, dávaly jsme lehké koše, ale potřebovaly jsme zlepšit i obranu, protože jsme hodně obdržely. Potvrdilo se, že naše silná stránka je na doskoku.“


 

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Chybělo nám úplně všechno, hráli jsme jen prvních pět minut. Soupeř byl důraznější, organizovanější a měl vysokou úspěšnost střelby, což rozhodovalo. Musíme dobře zregenerovat a připravit se na další zápas.“


 

Eva Kopecká (křídlo KP Brno): „Soupeř nás překvapil, protože začal hodně tvrdě a odskočil nám ve skóre. S jejich tvrdostí jsme se na začátku nedokázali vyrovnat, ale především rozhodlo vysoké procento střelby Nantes, naše bylo tragické.“

 

Nymburk nestačil v Maďarsku

 

Nymburské hráčky dlouho proti maďarskému Székszardu držely naději na výhru, v závěru však padly a prohrály 65:72. Po nevydařeném úvodu se Středočešky probraly a vybojovaly si mírné vedení, které vydrželo po celou druhou čtvrtinu, o poločase bylo však srovnáno. Ve třetí čtvrtině se skóre přelévalo ze strany na stranu, v poslední desetiminutovce se však Maďarky střelecky chytly, utekly do dvouciferného náskoku, a i přes nymburský nápor si výhru pohlídaly.

 

Středočeškám nestačilo 20 bodů tradiční opory Chloe Wells ani patnáct bodů kapitánky Aleny Huňkové, vítězky vedly dvě americké opory McCall a Bishop s 24 body. Eurocup pokračuje pro Nymburk 28. listopadu na palubovce Ružomberoku. 

 

Střelnice Žabin v derby s Košicemi

 

Brněnské Žabiny zdolaly ve Středoevropské lize aktuálně druhý celek slovenské ligy Young Angels Košice. Po poměrně vyrovnaném prvním poločase dokázaly domácí hráčky i bez zraněné Terezy Lančové zvítězit vysoko 101:71.

 

„My jsme rádi za první pohárové vítězství. Ten zápas, přestože výsledný rozdíl je 30 bodů a pokořili jsme 100bodovou hranici, se nevyvíjel úplně jednoznačně. My jsme v prvním poločase asi z přemíry agresivity byli trochu míň koncentrovaní z pohledu obrany, protože jsme nebyli vždy schopní pokrýt situace individuálního charakteru 1 na 1, párkrát jsme ve snaze vytvářet tlak dostali snadné koše po situacích hoď a běž, a to nás stálo 40 bodů za poločas, protože jinak z taktického pohledu holky hrály velmi pěkně,“ popsal vyrovnaný výkon obou týmů v první půli trenér Žabin Viktor Pruša.

 

Ten už před utkáním avizoval, že neočekává jednoduché utkání, protože východoslovenský tým, ač prošel razantní kádrovou obměnou, podává i přes své mládí velmi konstantní výkony a do sezóny vstoupil až překvapivými výsledky (bilance ve slovenské lize 5:1, v EWBL 2:1). „Těmto mladým hráčkám dává CEWL velmi hodně, protože jak bylo vidět, tomuto tempu nestačí. Každý takový zápas nás může posunout dál,“ uvedla trenérka Košic a někdejší hráčka Žabin Zuzana Žirková a dodala: „Věděli jsme, do čeho jdeme, a to se potvrdilo. Žabiny hrály agresivně, šli do všeho na 100 %, hrály velmi rychle. V první půli jsme se s tím vypořádali velmi dobře, někdy byly až příliš agresivní, a to jsme využívali víceméně v náš prospěch. Ve druhé půli jsme dostali rychlé koše a utkání se víceméně dohrávalo.“

 

Její slova potvrdila i 20letá Dominika Drobná (v utkání 6 b. + 4 doskoky): „Dneska jsme šli do zápasu naplno, daly jsme do toho srdce a snažily jsme se bojovat až do konce. Pak už bylo vidět, že nám došly síly, protože dnes nehrály některé hráčky, které do té rotace prostě patří. Po některých chybách se to zlomilo, soupeři narůstal náskok a už jsme to nedotáhli zpět.“

 

Ve druhém poločase začaly domácí hráčky číst lépe obranu soupeřek a nutily je do zavřených střel. „To nám dalo možnost hrát přechodovou fázi, kterou chceme hrát v co nejvyšší míře. To se projevilo v rychlém protiútoku a generovalo nám to otevřené střely. My, když získáme střelecké sebevědomí, tak se nám daří navyšovat skóre, a to se dneska dělo,“ zhodnotil druhou půli Pruša.

 

Nejúspěšnějšími střelkyněmi utkání bylo trio zahraničních akvizic – americká pivotka Marques Webb nastřílela košickým 19 bodů, Justina Matuzonyté a Nikola Dudášová si zapsaly shodně po 17 bodech, 10 bodů pak Lenka Šoukalová a po 9 Natálie Stoupalová a Michaela Vacková.