ŽBL

V Sadské slavil Nymburk, Lvice trápily mistra

10.03.2018 - Redakce
vytvořeno 11.03.2018, upraveno 11.03.2018

Trio zápasů dvacátého kola nabídl sobotní program ŽBL. Dvakrát ze tří případů slavily domácí celky, když Nymburk netradičně v Sadské rozstřílel Technic Brno a USK doma po boji udolal Hradec Králové. Jedinou venkovní výhru vezou brněnské Žabiny, které si poradily v Ostravě.

 

 

Basketbalistky Nymburka si pro zápas s Technicem Brno zvolily jako domácí palubovku haly v Sadské, kde se odehrál první ženský ligový zápas v historii a vůbec jim nevadilo, že nehrají v domácí hale. Zvítězily po ostrostřelbě hladce 114:76 a proti poslednímu celku tabulky si zajistily druhou příčku po základní části. K výhře nakročily favoritky hned v první čtvrtině, kde získaly dvouciferný náskok a když podobně dobře zvládly i druhou desetiminutovku, bylo o poločase prakticky rozhodnuto. Středočešky se opíraly o osmnáctibodovou Linskensovou, šestnáct bodů přidala Chomenčuková a po patnácti nastřílely Gallasová s Wellsovou. Technic tradičně vedla Tereza Zítková s 20 body, třináct jich přidala Půlpánová.

 

Daniel Kurucz, trenér DSK Basketball Nymburk: "Byl to otevřený zápas, který musel diváky bavit, padlo 190 bodů, což je pro fanoušky určitě lepší než sto… pro nás pro trenéry už je to trochu horší (smích). Naše vítězství bylo zasloužené a od začátku bylo jasné, že utkání vyhrajeme. Některé hráčky nastoupily, i když jsme to nečekal, byly po zranění nebo nemocech. Myslím, že nám hodně pomohla velká výšková převaha a možná pod vlivem očekávaného vítězství jsme obraně tolik nedali. Na druhou stranu Technic Brno nehrál vůbec špatně. Dobře si pouštěli míč, rychle z ruky, měli slušnou střelbu. Jsou sice poslední, ale docela mě to překvapuje. Já jsem hrozně rád, že jsme zápas odehráli v Sadské, kde trénuje stovka dětí a hodně jich bylo na zápas. Pro ně to musel být velký zážitek a věřím, že i inspirací do dalšího tréninku."

 

Lucie Zítková, trenérka Technik Brno: "I když je soupeř na úplně jiné basketbalové úrovni než my, ale holky bojovaly statečně. Přeci jen nám pod košem chyběly centimetry. Soupeř je hodně kvalitní a to se nakonec ukázalo i na výsledku. Ve druhém poločase jsme nastříleli poměrně dost bodů, protože jsme si řekli o přestávce, že ve druhém poločase nebudeme přecházet pozice a kdo bude volný, vystřelí, i s tím rizikem, že dlouhé podkošové hráčky soupeře si nepovedené střely doskočí."

 

 

S trápící se Ostravou neměly problém Žabiny Brno. Hostující hráčky v Ostravě od druhé čtvrtiny kralovaly a dokráčely si k výhře 85:44. V úvodu se domácí velmi mladý kádr ještě s favoritem držel, ale druhé období vyhrály Žabiny 27:12 a zadělaly na výhru. Ostrava pak zvládla za celý poločas tolik bodů, kolik Brno za třetí čtvrtinu (19) a k obratu se tedy nepřiblížila. Žabiny táhla Buzovová s 15 body, Křivánková se Stoupalovou přidaly po 13 bodech. Ostravě nestačilo deset bodů Kubíčkové a devět Kopecké.

 

Tibor Jány, SBŠ Ostrava: „V posledním období konstatuji to, že trpíme na nezkušenost a velký počet ztrát. Těch ztrát bylo opět mnoho nevynucených. Soupeř nás proto jednoduchými koši dostával do pozice, ze které už jsme se nedokázali dostat. Ještě nám dlouho trvá než postavíme útok. Může mě potěšit několik hezkých akcí, které jsme dokázali zahrát a že hráčky dokázaly reagovat na změny obran, které jsme chtěli vyřešit. Stále to ale nestačí, protože juniorský tým proti ženskému v současné chvíli nemá šanci.“

 

Viktor Pruša, trenér Žabin Brno: „Jsme rádi, že jsme vyhráli. Náš herní projev od Final 4 není ideální, neustále tomu něco chybí. Nemůžu upřít snahu a chuť se o každý zápas poprat, ale byli jsme už i v lepší formě. Z naší strany vlažný vstup do utkání. Bohužel se s tím potýkáme dost často. Snad se nám to alespoň na play-off podaří odstranit. Dneska rozhodly body z protiútoků, kdy jsme soupeře přehráli 19:2, což úzce souvisí s body po ztrátách. Na tom máme založenou hru, že chceme vytvářet tlak na soupeře a z toho mít jednudochá zakončení.“

 

 

Nečekané problémy měl mistrovský USK proti Hradci Králové, když zvítězil „jen“ 75:59. Východočeškám sice v Praze nevyšel úvod, první čtvrtinu ztratily 13:29 a vypadalo to na debakl. Ve zbývajícím průběhu se ale Lvice výrazně zlepšily a favorizovaným domácím hodně šlapaly na paty. Nejblíže se dostaly tři minuty před koncem, kdy hostující Matušková trefila trojku a rozdíl byl jen pět bodů. V tu chvíli však USK zapnul a už nedovolil Hradci skórovat. V důležitých chvílích dala Kateřina Elhotová pět ze svých sedmí bodů v zápase. Vítězky vedla s 18 body Reažanová, Xargayová přidala 14 bodů a Alena Hanušová dvanáct bodů. V dresu Hradce se do dvouciferných čísel dostala se 13 body Effangová a s 12 Březinová. 

 

 

Ivan Beneš (asistent ZVVZ USK Praha): „Naše první čtvrtina byla velice dobrá, v té druhé jsme ale nechali soupeře nadechnout. Zhoršili jsme se v obraně a soupeř toho využil, takže se dostal do zápasu a my jsme museli o vítězství tvrdě bojovat. V závěru se ale ukázala naše zkušenost, takže jsme nepřipustili závěrečné drama.“

 

Romana Ptáčková (trenérka Hradec Králové): „Myslím, že jsme začaly velice špatně, v první čtvrtině jsme měly 10 ztrát, což je šílené a USK z toho profitoval a nastřílel 19 bodů, a to si u takového soupeře nemůžeme dovolit. Myslím, že v poločase se hra z naší strany zlepšila, co se týká obrany, bohužel nám ale přestaly padat koše. Ale i na USK bylo vidět že jsou po středečním zápase unavené a jejich střelba také nebyla obvyklá.“