ŽBL

Vše opačně: Lvice na Maďarky nestačily

25.05.2018 - Martin Peterka
vytvořeno 25.05.2018, upraveno 25.05.2018

Bezfaulu

Dalo se to čekat. Po včerejší hladké výhře dnes na české basketbalistky čekal a Maďarskem úplně jiný souboj. A ne jen kvůli tomu, že se oba týmy z roudnického „azylu“ přesunuly do Prahy na Královku. Maďarky si nechtěly nechat líbit včerejší vysokou prohru.

 

Podle prognóz dnes do zápasu nenastoupila kapitánka Kateřina Elhotová, která si včera přivodila zranění. Roli kapitánky převzala Petra Záplatová. S rolí střelkyně už to bylo horší. Lvice se v útoku trápily. Oproti včerejší kanonádě se oba celky v úvodu uskromnily. Zatímco včera Češky zdobila rychlost a agresivita, dnes za svými soupeřkami o krok zaostávaly.

 

Maďarky využívaly okének v české obraně k úspěšnému zakončení a naopak se snažily svou obranu vytáhnout a vytvářet tlak na český přechod do útoku. Když se Lvicím podařilo ubránit a zrychlit hru, dotáhly svou ztrátu ve skóre, ale zbytečné chyby v útoku českou snahu srážely.

 

Hubené vedení domácích basketbalistek vzalo za své v úvodu druhé půle, když Lvice čekaly téměř šest minut na první úspěšný útok. Mezi tím Maďarky získaly dostatečné sebevědomí na útočné polovině, aby si mohly hýčkat náskok pohybující se kolem pěti bodů. Při tak nízkém skóre to byl rozdíl, který už musel trenérovi Svitkovi dělat starost.

 

Český zmar však nabíral na intenzitě. Soupeřky dnes mnohem lépe využívaly svou výškovou převahu, k čemuž jim Češky včera svou rychlou a agresivní hrou nedávaly příležitost. Maďarky sice v útoku opět nezářily, ale český útok se ve druhém poločase zcela rozpadl. Ve čtvrté čtvrtině totiž Češky protáhly čekání na koš na osm minut! Bylo jasné, že toto na výhru stačit nebude a trenér Svitek si připíše první porážku na české lavičce.

 

Česká republika – Maďarsko 34:54 (16:15; 25:23; 29:38)

Elhotová Kar. 12, Bartáková a Pudláková po 7, Vojtíková 4, Záplatová a Rokošová po 2, Beránková, Brabencová, Voráčková, Rokošová a Gaislerová 0 – Barnai 12, Hegedus-Ori 9, Nagy, Weninger a Határ po 7

TH: 5/3 – 13/10

Trojky: 3 – 4

Doskoky: 38 – 48

Zisky: 5 – 15

Ztráty: 20 – 16

Asistence: 8 – 15

Fauly: 14 – 18

 

Štefan Svitek: „Naše nízké skóre je dáno tím, že Maďarky lépe bránily než včera a když už jsme si vytvořili šanci, tak nás trápila úspěšnost střelby, která byla dost nízká. Nestačilo to na to, abychom dnes pomýšleli na vítězství, i když naše obrana nebyla zas tak špatná. Když už jsme je ale ubránili, tak si doskočili a prosadili se pod košem díky výškové převaze.

 

Právě kvůli takovým situacím, jako je vyšší tempo zápasu, jsme na tyto srazy hráčky svolali, aby se mohly adaptovat. Na tréninku se to nedá zcela namodelovat. Právě takovými zápasy, jako byl ten dnešní, se mohou posunout dál. Nesmíme zapomenout na to, že mnohé z hráček hrály poprvé na takové úrovni a v takovém tempu. To se na tom podepsalo. Pokud jsou hráčky šikovné, tak si z toho zápasu odnesou, kde se staly chyby a jak je potřeba pokračovat. Hlavně musí pochopit, že takto agresivně se basketbal hraje.

 

Zápas jsme nezačali tak dobře. Na chvíli jsme se ještě chytili, ale po poločase jsme odešli. Zřejmě došly síly a doplatili jsme na nezkušenost. Stály proti nám hráčky, které pravidelně hrají maďarskou ligu, která je o trochu výš.“