ŽBL

FÁZE: Play off

KOLO: 1. kolo - finále

ROZHODČÍ: Václav Lukeš, Rudolf Salvetr, Tomáš Linhart

KOMISAŘ: Josef Opava

Finále ŽBL: USK útočí na osmý titul v řadě, brněnská Burgrová na sedmý

Ženská basketbalová liga jde do finále. Pro hráčky ZVVZ USK Praha to bude všední záležitost, útočí totiž na svůj osmý titul v řadě. Pro KP Brno se naopak jedná o velkou událost, do finále se oddíl z Králova Pole probojoval po 24 letech. Získá buď své třetí české stříbro, anebo první titul.

 

ZVVZ USK Praha - KP Brno
 

předchozí utkání v sezoně: 98:64, 87:66

 

Finálové souboje Praha versus Brno jsou pro ŽBL vlastně normou. Dojde na ně už podevatenácté - ale poprvé za poslední čtyři ročníky. Ve všech případech Prahu reprezentoval USK (i když si mezitím musel projít přerodem), Brno do těchto bitev vyslalo šestnáctkrát Žabiny a třikrát KP.

 

Z předchozích 18 soubojů vyšel USK jako zlatý v osmi případech a celek z brněnských Žabovřesk v deseti případech.

 

Letošní finále má svou největší postavu v Iloně Burgrové. Čtyřiatřicetiletá pivotka slavila s USK předchozích šest titulů a v roce 2015 byla u euroligového triumfu. Před rokem však v klubu skončila a posílila KP Brno - získala s ním zlato v Nilfisk Českém poháru a nyní se podívá do dalšího finále. A jak dopředu avizuje, bude to pro ni zároveň finále poslední.

 

Z jejích spoluhráček oblékala dres nejlepšího pražského klubu také Edita Šujanová; Monika Satoranská a Karolína Jandová v Brně reprezentují dvě pražské basketbalové rodiny.

 

Na straně USK najdeme dvě Brňanky - zraněná pivotka Aneta Mainclová a nadějná křídelnice Kristýna Brabencová do české metropole zamířily ze Žabovřesk.

 

Právě Brabencová a spolu s ní i Veronika Voráčková a Julie Pospíšilová by se mohly po finále českého šampionátu radovat z nezvyklého double. O uplynulém víkendu pro USK vybojovaly titul v kategorii do 19 let.

 

Nebude velkým překvapením, pokud se mladé české trio druhých oslav během několika málo dní dočká. USK převyšuje Královopolanky na všech postech i v šíři kádru. Brněnský trenér David Zdeněk dopředu vyhlásil, že touží po jednom úspěchu v sérii.

 

Pražská pivotka Alena Hanušová může během finále vylepšil svých 3366 ligových bodů. Jen sedm dalších bodů potřebuje, aby dorovnala Kamilu Opluštilovou na 50. místě československo-české historie a zároveň 25. místě v éře samostatnosti.

 

Její spoluhráčka Karolína Elhotová má zatím na svém kontě 248 ligových trojek a ve finálové sérii by měla zvládnout půlkulaté střelecké jubileum. Pro zajímavost: její sestra Kateřina zatím v ŽBL trefila 337 trojek.

 

První finále se hraje ve středu 25. dubna od 18 hodin v Praze v hale Královka.
 

Druhé finále se hraje v neděli 29. dubna od 18 hodin v Brně v hale Vodova.
 

Třetí finále se hraje ve středu 2. května od 17 hodin v Praze v hale Královka.
 

Případné čtvrté finále by se hrálo v pátek 4. května v Brně v hale Vodova.
 

Případné páté finále by se hrálo v neděli 6. května od 17 hodin v Praze v hale Královka.

ZTRÁTY

104.7

77.7

VSTŘELENÉ BODY

OBDRŽENÉ
BODY

VSTŘELENÉ
BODY

52.0

64.2

OBDRŽENÉ BODY

STŘELBA
2 BODY

OBDRŽENÉ
BODY

59.0

50.4

STŘELBA 2 BODY

STŘELBA
3 BODY

STŘELBA
2 BODY

40.2

35.9

STŘELBA 3 BODY

TRESTNÉ
HODY

STŘELBA
3 BODY

81.1

74.3

TRESTNÉ HODY

DOSKOKY

TRESTNÉ
HODY

45.8

38.2

DOSKOKY

ZTRÁTY

DOSKOKY

12.5

16.7

ZTRÁTY

VSTŘELENÉ
BODY

HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
 
HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
BODY
 
DOSKOKY
 
ASISTENCE
 
ZISKY
 
ZTRÁTY
 
UŽITEČNOST