RENOMIA ŽBL

„Nejdůležitější je vzájemný respekt a důvěra,“ říká šéf rozhodčích

08.10.2019 - Redakce
vytvořeno 08.10.2019, upraveno 08.10.2019

Bezfaulu

Robert Vyklický, předseda České asociace basketbalových rozhodčích, v rozhovoru pro bulletin RENOMIA ŽBL hovoří o současném trendu pískání, vysvětluje, jak se osvědčil model tří rozhodčích v ženské lize, poukazuje na důležitost vzájemného respektu všech aktérů utkání. „Bez vášní by basketbal nebyl basketbalem, nicméně pro úspěšný a atraktivní zápas je nejdůležitější vzájemný respekt, důvěra a pochopení rolí všech účastníků utkání,“ říká Robert Vyklický.

 

       Existují novinky pro sezonu 2019/2020?

 

Na rozdíl od loňské sezóny, kdy došlo k poměrně zásadním změnám v několika pravidlech, žádné zásadní novinky pro diváky ani pro družstva nepřichází. S několika kosmetickými změnami výkladu herních situací budou družstva seznámena na pravidelném předsezónním setkání zástupců družstev a rozhodčích.


Jaký je současný trend pískání? Na co se rozhodčí zaměřují?

 

Již několik let je hlavním trendem pískání basketbalu na všech úrovních podpora dynamické a atletické hry, která je atraktivní pro diváky. Snahou je vymýcení negativních jevů, kterými jsou zejména filmování a předstírání faulů a samozřejmě nebezpečné zákroky, u kterých hrozí zranění hráček a hráčů. Pokračujícím trendem je i další zpřesnění posuzování nesportovních chyb. 


Osvědčil se v ženské lize model tří rozhodčích?

 

Tento model se velmi osvědčil, používání tří rozhodčích je celosvětovým trendem a v moderním basketbalu doslova nutností. Při současném stylu hry a zvyšující se úrovni Ženské basketbalové ligy se v každém okamžiku odehrává na hřišti více akcí, které vyžadují pozornost rozhodčích současně, a systém dvou rozhodčích není schopen pokrýt celé hřiště tak, aby byla hra zcela pod kontrolou. Hráčky se tak mohou spolehnout na to, že každá situace na hřišti bude rozhodčími posouzena.


Pokud dojde k problematickým, sporným situacím, jak mají kluby postupovat?

 

V případě administrativních pochybení během zápasu (chyba v zápise atd.) mohou družstva protestovat proti výsledku utkání. Takovým protestem se následně zabývá řídící orgán soutěže. Pokud se jedná o neuspokojivý výkon rozhodčích, čemuž se ČABR snaží zabránit kvalitním, kontinuálním a intenzivním školením a přípravou rozhodčích, může se každý klub ŽBL obrátit na ČABR s žádostí o zhodnocení sporných nebo nejasných situací. V případě závažných nebo opakovaných pochybeních je rozhodčí potrestán vyřazením z delegací.


Basketbal je hra vášní. Co je podle Vás podstatné, aby utkání zvládli všichni jeho aktéři?

 

Bez vášní by basketbal nebyl basketbalem, nicméně pro úspěšný a atraktivní zápas je nejdůležitější vzájemný respekt, důvěra a pochopení rolí všech účastníků utkání. Rozhodčí jsou nejméně důležitou, ale zároveň velice citlivou součástí zápasu. Poskytují servis družstvům a jejich úkolem je odřídit zápas dle pravidel. Ke konfliktům v emocích samozřejmě dochází a docházet bude, každopádně naší snahou je, aby jich bylo co nejméně a abychom podpořili atraktivitu tohoto sportu založenou zejména na basketbalových dovednostech hráček a férové sportovní soutěživosti.