RENOMIA ŽBL

Basketbalistky vezou z Univerziády sedmé místo. Je to jediná konfrontace se světem, říká Zachara

11.07.2019 - Redakce
vytvořeno 11.07.2019, upraveno 11.07.2019

Bezfaulu

Sedmé celkově a třetí z Evropských týmů. To je velmi slušná vizitka našich basketbalistek do 25 let na 30. Světové Univerziádě v Neapoli. 

 

Naše ženy nejprve ve skupině porazily Maďarsko a Ukrajinu, poté podlehly Japonkám a z druhého místa šly do čtvrtfinále na Portugalsko. V nervy drásajícím souboji o postup do boje o medaile ještě ve 4. čtvrtině vedly, ale nakonec kvůli střeleckému výpadku odešly poraženy. Ve skupině o 5.-8. místo nestačily v prvním zápase na Taiwan, ale ve druhém duelu nečekaně, ale po soustředěném a spolehlivém výkonu zaslouženě, porazily Čínu 77:69 a berou tak ve světové konkurenci výborné sedmé místo. 

 

Umístění našich akademiček je tak přece jenom hřejivou náplastí po nepovedeném vystoupení ženského A-týmu na Mistrovství Evropy a vypadnutí našich reprezentantek v basketbalu 3x3 v základní skupině MS. 

 

„Je to výborné umístění v tak velké konkurenci z celého světa. Vedle vlastního výsledku vidím jako podstatné, že se naše hráčky setkaly s úplně jinými herními styly asijských týmů a udělaly si vlastní zkušenost, jaké jsou nové basketbalové trendy a kam se bude basketbal v nejbližším období ubírat, resp. kam se už ubírá. Pokud se nechceme zahledět jen do sebe, nebo jen do Evropy, bude třeba začít hrát v české kotlině trochu jiný basketbal,“ poznamenává trenér Dan Kurucz. 

 

„Úspěch se dostavil díky velkému nasazení a soudržnosti celého týmu, jak hráček, tak realizačního minitýmečku, tvořeného trojicí Dan Kurucz, Ivan Zachara a Lenka Knitlová. Podle mého soukromého plánu to byl můj poslední basketbalový zápas a tak jsem rád, že jsme Čínu porazili. Ale plány se mohou změnit… Když budu cítit, že mě je trenérsky v České republice potřeba,“ usmívá se kouč a pokračuje: „Statistiky jednotlivých hráček si můžete přečíst, úspěšný byl však celý tým. Vedený téměř bezchybnou kapitánkou Eliškou Mircovou.“ 

 

Právě Mircová odehrála turnaj s ratingem +90 (+15 na zápas), měla téměř 29 odehraných minut na zápas a za tuto porci minut ztratila jen 8 míčů za 6 zápasů a přitom dodala 23 asistencí a 13 zisků.

 

„Odehráli jsme opravdu dobrý turnaj, zajímavá byla konfrontace zejména s asijskými týmy. Mrzí nás porážka ve čtvrtfinále, s později bronzovým Portugalskem jsme odehrály vyrovnanou partii. I přes tuto porážku jsme se dokázali znovu semknout a napotřetí prorazit asijské prokletí. (předešlá porážka od Japonska a Taiwanu, pozn. autora). Viděli jsme, jak se basket hodně vyrovnává, v první osmičce mohl každý porazit každého," říká Mircová.

 

Klárka Křivánková, nejvytěžovanější hráčka s více než 29 minutami na zápas, dodává: „S Taiwanem jsme sice zápas prohráli, ale ve druhém poločase jsme se dokázali zvednout a obrovskou bojovností tento poločas vyhrát! Tím jsme si potvrdili, že se s asijskými týmy hrát dá a díky tomu jsme se odrazili i dalšímu zápasu – a porazili Čínu."

 

Ivan Zachara, bývalý elitní mezinárodní rozhodčí, který dnes pomáhá Univerziádní reprezentaci ČR, přikládá svůj pohled na turnaj: „Velmi si ceníme přístupu všech hráček na tomto turnaji, v němž jsme vydrželi bez velkých zdravotních komplikací, a to i díky velmi tvrdé přípravě na Univerziádu. Nebylo vůbec jednoduché sehnat kvalitní soupeře, abychom mohli sladit náš tým, který byl složen z osmi různých klubů. Je potřeba si uvědomit, že Univerziáda je momentálně jediná konfrontace se světovým ženským basketbalem, a proto je důležitost tohoto turnaje obrovská. Z univerziádního týmu z roku 2017 bylo v širší nominaci žen hned 5 hráček a já věřím, že i hráčky z tohoto našeho současného týmu budou mít na základě svých výborných výkonů tady v Neapoli dveře do ženské reprezentace otevřené.“