RENOMIA ŽBL

Belgičankám se v ČR daří. Zastaví je Lvice?

07.02.2018 - red
vytvořeno 29.01.2018, upraveno 29.01.2018

Bezfaulu

Belgičanky jsou nejsilnějším týmem a papírovým favoritem této skupiny. Belgie prožívá nejlepší období ženského basketbalu v historii, když svěřenkyně trenéra Philipa Mestdagha získaly na loňském evropském šampionátu v Praze a Hradci Králové bronzové medaile a díky tomu se poprvé podívají i na světový šampionát, jenž se koná v září ve Španělsku.

 

Belgie vsadila na posledním Eurobasketu na správný mix zkušených hráček a dravého mládí, který jim pomohl projít nástrahami základní skupiny i čtvrtfinále proti silné Itálii. Belgičanky nestačily až v semifinále na pozdější vítězky ze Španělska. Prohru si však osladily jasnou výhrou nad Řeckem v duelu o třetí příčku. Na prakticky stejnou sestavu vsadil kouč Mestdagh i v kvalifikaci, když rozmluvil konec reprezentační kariéry nestárnoucí pivotce Anně Wauters.

 

Sedmatřicetiletá hráčka tureckého celku Yakin Dogu a také dvojnásobná matka si po úspěšném Eurobasketu pohrávala s myšlenkou na ukončení kariéry nejen v reprezentaci, ale celkově a chtělo to velké přemlouvání, aby u basketbalu zůstala. Jedním z důvodů byla šance zahrát si na Světovém poháru v tomto roce a možnost spolupracovat s reprezentační kolegyní Emmou Meesseman. Čtyřiadvacetiletá hráčka Jekatěrinburgu, která působí i v WNBA v týmu Washington Mystics, byla s více než sedmnácti body pátou nejlepší střelkyní Eurobasketu a dostala se i do ideální pětky turnaje.

 

Tato dvojice velmi dobře spolupracuje s rozehrávačkou a dcerou reprezentačního trenéra Kim Mestdagh, působící ve Španělsku v týmu Perfumerías Avenida. Tato trojice se v dosavadních kvalifikačních zápasech postarala o více než polovinu nastřílených bodů svého týmu. Wauters však v Praze neuvidíme, protože má zraněné koleno a toto kvalifikační okno vynechá. Pro fanoušky v České republice je však na soupisce Belgie ještě jedno lákadlo, a to pivotka Kyara Linskens, která působí v druhém týmu tabulky ŽBL DSK Basketball Nymburk a je nejlepší doskakovačkou a jednou z nejlepších blokařek celé soutěže. V kvalifikaci Linskens nastupuje průměrně na 14 minut a zapisuje sedm bodů a pět doskoků.

 

Ani v jednom ze dvou dosavadních kvalifikačních zápasů neměly Belgičanky problémy, když nejprve zvítězily ve švýcarském Fribourgu 85:56 a poté si poradily doma s Německem 103:60. V obou zápasech zářila Meesseman, která nastřílela Švýcarkám 26 bodů a Němkám ještě o pět bodů více.