RENOMIA ŽBL

Češky i napodruhé v Klatovech přehrály Švédsko a zahrají si o deváté místo

10.08.2019 - Redakce
vytvořeno 10.08.2019, upraveno 10.08.2019

Bezfaulu

České basketbalistky do dvaceti let směřují na domácím evropském šampionátu alespoň za dílčím úspěchem. Po neúspěšném osmifinále s Itálií vyhrály dva zápasy v řadě a pokud zvládnou nedělní duel s vítězem večerního zápasu Litva – Lotyšsko, vyhrají pavouka poražených osmifinalistů a skončí na devátém místě. Svěřenkyně trenéra Kena Scalabroniho do duelu o deváté místo poslala výhra nad Švédskem 74:55.  

 

Češky na turnaji už Švédsko přehrály, v základní skupině na soupeře vlétly hned od úvodních minut a zvítězily bez potíží 81:47. I tentokrát byl silnější tým na hřišti jasně patrný od prvních útoků. Češky se snažily využít podkošovou převahu, když se nejprve prosazovala Veronika Šípová a pak od ní útočnou taktovku převzala Tereza Vitulová, Švédky držely ve hře jen tři šťastně trefené trojky v posledních sekundách útoku. Kromě střel z dálky se Švédsko zmohlo jen na jediný dvoubodový koš v první čtvrtině, český útok naopak problémy neměl a bylo z toho brzké dvouciferné vedení.

 

Druhé hrací období ale mladé Lvice odstartovaly chybami v rozehrávce a dovolily Švédsku kontrovat několika snadnými koši z rychlých protiútoků a vrátit se do hry. Severský tým navíc pokračoval v parádní střelbě z dálky, což udržovalo rozdíl ve skóre hratelný ze švédské strany. Trenér Scalabroni vytočil už v prvním poločase všech dvanáct hráček, i tak ale bylo české vedení po dvaceti minutách desetibodové.

 

Po přestávce probíhala hra podobně jako ve druhé čtvrtině, když se Švédky snažily přitvrdit v obraně a na český tým se dotáhnout, Lvice však vždy ve správnou chvíli vytáhly eso z rukávu a tím byla v tomto zápase hlavně Ludmila Dudáčková. Ta pomohla odrazit švédský nápor šesti body ve třetí čtvrtině a byla u šňůry 9:1 na přelomu třetího a čtvrtého období, které zlomilo největší snahu českých soupeřek. Ani tak nevadilo, že se v pár minut před koncem vyfaulovala Veronika Šípová a Češky i bez své podkošové bojovnice dovedly zápas do vítězného konce. 

 

Poslední utkání na evropském šampionátu v Klatovech odehrají Češky v neděli od 13 hodin na klatovském zimním stadionu. Vstupenky zakoupíte zde.

 

Pavel Kubálek (asistent trenéra ČR):„Chvíli jsme si dnes mysleli, že to půjde samo a ono to tak úplně nebylo. Na druhou stranu se snažíme o agresivní obranu, a to stojí nějaké síly. Vzhledem k tomu, že už je to šestý zápas na turnaji, tak síly viditelně ubývají. Udělali jsme nějaké chyby v obraně a z toho je zřejmě ten trochu vyšší počet bodů, ale v těch chvílích, kdy byla obrana koncentrovaná, jsme soupeře k ničemu nepustili. Čeká nás posledních čtyřicet minut a chceme potvrdit, že tohle není skupina pro nás.“

 

Ludmila Dudáčková (hráčka ČR):„Měly jsme v hlavě, že už jsme Švédky jednou porazily a mělo by to tak být znovu. Naštěstí se to povedlo, i když to nebylo jednoduché, ale jsme přeci jen zkušenější tým a projevilo se to. Znovu to bylo tvrdé, rozhodčí to tady nechávají a za mě je to dobře, aspoň není zápas tak rozkouskovaný. Je nám jedno, který soupeř nás čeká. Budeme se rvát do poslední minuty a chceme deváté místo.“

 

Česká republika – Švédsko 74:55 (22:11, 37:27, 57:42)
Šípová 13, Vitulová 12, Dudáčková 10, Rylichová 9, Pospíšilová 7, Galíčková a Rylichová po 6, Sklenářová 5, Voráčková, Žílová a Šotolová po 2, Tomancová 0 – Hjern a Holmberg po 11
TH: 16/11 - 14/7
Trojky: 7 - 6 
Doskoky: 45 - 39 
Zisky: 12 - 11
Ztráty: 13 - 21
Asistence: 23 - 13
Fauly: 16 - 11