ŽBL

Kopce a zdraví, přeje si na startu přípravy trenér Svitek

14.05.2019 - Redakce
vytvořeno 14.05.2019, upraveno 14.05.2019

Bezfaulu

Zahájeno. České basketbalistky se dnes poprvé sešly k přípravě před mistrovstvím Evropy. Úvodní týden měsíc a půl dlouhého seriálu soustředění stráví v péči Léčebných lázní Mariánské Lázně, aby zregenerovaly po náročné sezoně, ale na západě Čech se nevyhnou ani všudypřítomným kopečkům lákajícím k výběhům do přírody.

 

Oficiální odpočítávání do úvodního rozskoku ženského EuroBasketu ukazují pár hodin přes 44 dnů. Tak dlouhá bude příprava Českých basketbalistek, kterou ukončí první zápas evropského šampionátu proti Francii. „Není to brzo. Máme přípravu rozdělenou na týdenní bloky, kdy děvčata mají konec týdne pro sebe, aby si oddychla. Myslím, že to je optimální čas na to, abychom se pořádně připravili,“ řekl dnes v Mariánských Lázních trenér národního týmu Štefan Svitek.

 

„Doufám, že tu bude dost kopců. Potřebujeme se pořádně připravit. Většina děvčat už je minimálně dva týdny po konci sezony, takže nemyslím si, že za ten čas toho hodně natrénovala. Musíme se dostat zpátky do kondice, a hlavně té herní. Tu budeme preferovat před těžkou přípravou,“ vyhlásil ještě před prvním tréninkem hlavní kouč.

 

Slovenský stratég nominoval do přípravy 17 hráček, ale na západě Čech se mu jich dnes hlásilo jen 15. „Kia momentálně hraje finálové zápasy turecké ligy, takže s námi nemůže být. Připojí se až na pražský turnaj v polovině června. Julia Reisingerová je momentálně na vyšetření. Podle jeho výsledku se uvidí, zda se připojí,“ dělá mu vrásky na čele zdravotní stav mladé pivotky.

 

Reisingerová by v současném svém rozpoložení národnímu týmu mohla hodně pomoct. Své o tom ví i Svitek: „Julia byla vyhlášena MVP finále ve Španělsku. Má výbornou formu a byla by to škoda, kdyby nás nemohla posílit a hrát za Česko. Takový je ale život v profesionálním sportu a my se podle toho zařídíme.“

 

Veškerá snaha následujících dnů bude směřovat k evropskému šampionátu. Na něm na Lvice čeká základní skupina s Francií, Švédskem a Černou Horou. První tým postoupí rovnou do čtvrtfinále, na týmy na druhém a třetím místě čeká kvalifikace o play-off. Minimálně na tu by chtěl český celek dosáhnout.

 

„Je to ještě dlouhá cesta. Důležité je, abychom zůstali zdravotně v pořádku. Na ME už si pak nevyberete. Samozřejmě jsou tam družstva jako Francie, Španělsko nebo Rusko, která jsou na vyšší úrovni. Zbytek je zhruba na podobném levelu. Naším cílem je postoupit ze skupiny. Z jakého místa, to se uvidí,“ vytyčil na samém začátku trenér Svitek.