RENOMIA ŽBL

Legendy se loučily, všechny kluby omlazují. I USK

20.09.2016 - red
vytvořeno 20.09.2016, upraveno 20.09.2016

Bezfaulu

Leitmotivem uplynulého ročníku Ženské basketbalové ligy bylo radikální omlazování. A letos? Letos platí to samé. Hráčky narozené po roce 1990 už tvoří na gros ligových soupisek, změnami prochází i mistrovský ZVVZ USK Praha.

 

Fanoušci se už musejí obejít bez řady velkých jmen - na soupiskách chybějí Hana Horáková, Veronika Vlková, Darina Johnová, Veronika Bortelová, Michaela Uhrová, Kateřina Nováková či Eva Mrhálková a načas také Kateřina Elhotová. Do zahraničí odešly Edita Šujanová, Michaela Stará, Petra Záplatová nebo Kateřina Bartoňová.

 

ZVVZ USK Praha (loni mistr)

 

Celek z Královky se musí obejít bez mladších sester. Kádr VŠ Praha se rozpustil v dalších týmech nejvyšší soutěže. Opory euroligového giganta z minulých sezon trenérce Natálii Hejkové zůstaly, ta však dostala nové asistenty - Ivana Beneše a Pavla Kubálka. A společně mají za úkol zapracovávat juniorské reprezentantky Terezu a Veroniku Šípovy, Anetu Mainclovou, Michaelu Krejzovou a Veroniku Voráčkovou. Minimálně v úvodu bude týmu scházet nejlepší česká basketbalistka minulé sezony Kateřina Elhotová, kterou čeká mateřská role.

 

DSK Basketball Nymburk (loni 2. místo)

 

Středočešky se sehrávají nanovo - v lize však nebudou výjimkou, léto významně zamíchalo většinou kádrů. Zkušená rozehrávačka Veronika Bortelová bude podruhé maminkou, nahradit ji mají posily Kateřina Zavázalová (Hradec) s Eliškou Mircovou (VŠ Praha). Ze zahraničních tahounek zůstala jen dvoumetrová pivotka Alexandra Chomenčuk, loňské vůdkyně v čele s Jessicou Kuster a Eglé Šikšniuté mají nyní nahradit rumunské reprezentantky Sonia Ursu a Elisabeth Pavel, Ukrajinka Oksana Stepaňuk a česká matadorka Kateřina Křížová.

 

Lokomotiva Trutnov (loni 3. místo)

 

Loni bronzový tým se vydal novým směrem. Už bez titulárního sponzora Kary se musel vzdát svých cizinek, skončily i Lenka Pazderová, Andrea Ovsíková (obě Hradec) či Michaela Vondráčková (Slavia). V Podkrkonoší vsadí na odchovankyně. Kateřina Hindráková, Andrea Vacková, Kateřina Kozumplíková či Michaela Potočková se vrátily, šanci dostane řada dorostenek. Jedinou zahraniční posilou pro staronového hlavního trenéra Petra Kapitulčina je americká pivotka Alison Bouman.

 

Sokol ZVUS Hradec Králové (loni 4. místo)

 

Změnami prošel i celek z Hradce Králové, jako jeden z mála však papírově posílil. Odešly sice zkušená Kateřina Křížová s reprezentantkou Kateřinou Zavázalovou (obě Nymburk) i střelkyně Michaela Stará (řecký Niki Lefkadas), nahradit je však mají navrátilkyně Andrea Ovsíková s výtečnou doskakovačkou Lenkou Pazderovou (obě Trutnov) či Kristýna Minarovičová (Slovanka). A bude zajímavé sledovat, jak velkou roli svěří trenérka Romana Ptáčková sedmnáctileté české pivotce s beninskými kořeny Isnelle Natabou, jež přišla z BA Sparta.

 

KP Brno (loni 5. místo)

 

Královopolanky nebudou spjaty s Valosunem, vrací se k historickému názvu. Na soupisce už nemají zkušené střelkyně Veroniku Vlkovou a Evu Mrhálkovou, reprezentační trio Pavla Švrdlíková, Kateřina Sedláková a Beáta Adamcová zamířilo na Rosničku do Handicapu Brno, Edita Šujanová bude hrát v turecké Adaně. Po roce se do KP vrací Tereza Pecková, přispět má i podkošová dvojka Monika Satoranská, Andrea Sládková z pražského VŠ. Jako nová vůdkyně se v přípravě jevila litevská reprezentantka Marina Solopova, ta však bude v úvodu ročníku chybět kvůli zranění. Vyniknout by měly i další zahraniční posily Adina Stoiedin z Rumunska a Rím Mússa z Egypta.

 

BLK Slavia Praha (loni 6. místo)

 

Slavii povede nový trenér Martin Stavěl, do Edenu přešel od mužů Ústí nad Labem. Záda mu coby asistent bude krýt jeho bratr Petr. Také rozehrávka je nová, odešla Kateřina Bartoňová, která bude působit v Olympiakosu Pireus. Pražanky vsadí na trutnovskou dvojku Jamie Russell a Michaela Vondráčková. Dalšími posilami jsou Tereza Sedláčková z Ostravy a Slovenka Mária Felixová z Piešťanských Čajek. Na loňskou sezonou bude chtít navázat Krystal Vaughn, jedna z osobností minulého ročníku soutěže.

 

BA Karlovy Vary (loni 8. místo)

 

Západočešky si prošly rekonstrukcí loni, letos prožily nejstabilnější léto ze všech účastníků soutěže. Na ztráty nedošlo, kádr doplnily Tereza Matulková (naposledy prvoligový Jablonec) a Dominika Pohunková (VŠ Praha). Jak na úspěšnou debutovou sezonu naváže mladičká Julia Reisingerová?

 

Handicap Brno (loni 9. místo)

 

Žabiny našly nového sponzora - Handicap. Poprvé ve třiadvacetileté historii klubu není hlavním trenérem Jan Bobrovský. Ustoupil do pozice asistenta, jeho roli přebral třicetiletý Viktor Pruša. V lepší časy na Rosničce věří trojka Kateřina Sedláková, Pavla Švrdlíková a Beáta Adamcová, která přišla z rivalského KP Brno. Pod košem má zářit slovenská reprezentantka Regina Palušná, jež pamatuje slavné časy španělské Valencie.

 

Slovanka MB (loni 10. místo)

 

Pražský celek hrající své duely v Mladé Boleslavi rovněž omlazoval. Ze Slavie získal Terezu Motyčákovou, z VŠ svou odchovankyni Marianu Opočenskou, která zůstala dlužna pověsti velkého talentu. A z BA Sparta přišly náctileté Patricie Gallasová, Sabina Novotná a Gabriela Voláková. Tahounkami by se měly stát americké čahounky Leah Scott a Brianna Wilson.

 

SBŠ Ostrava (loni 11. místo)

 

Také Ostravanky musejí vsadit na zámořskou školu. Posily se jmenují Brandi Wingate a Briyona Canty, zůstala Danielle Butts. Mladý kádr složený z regionálních talentů mají vést Gabriela Burzová s Klárou Vojtíkovou, která před pár měsíci poprvé nakoukla do české reprezentace.

 

U19 Chance (loni 12. místo)

 

Strakonický klub opustila Irena Vrančič, a tak do sezony vstoupí bez cizinek. Jistý je odchod talentované Veroniky Voráčkové do USK, mladá reprezentantka Michaela Gaislerová na soupisce překvapivě nechybí. Proč překvapivě? Osmnáctileté křídlo chystalo odchod do Ameriky. Body se očekávají od zkušené Jitky Musilové či mladé Jolany Krejčové.

 

MK Technic Brno (nováček)

 

Třetí brněnský klub je nástupcem Handicapu Tišnov, který se stal vítězem první ligy a po odstoupení VŠ Praha získal místo v ŽBL. Po Viktoru Prušovi, jenž z Techniku zamířil do partnerského Handicapu, přebírá roli trenérky Lucie Zítková. Tým bude své zápasy hrát v hale Morenda. Tvoří ho zkušené ligistky, které už nemají velké basketbalové ambice. Ale sestoupit se jim rozhodně nechce.