RENOMIA ŽBL

Lvice znají nominaci pro začátek kvalifikace o ME

07.11.2019 - Redakce
vytvořeno 07.11.2019, upraveno 07.11.2019

Bezfaulu

První reprezentační přestávka čeká v následujících dnech RENOMIA Ženskou basketbalovou ligu. Reprezentační Lvice totiž rozehrávají kvalifikaci o evropský šampionát 2021, který bude společně hostit Francie a Španělsko.

 

Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka byly nalosovány do skupiny D, kde vyzvou Itálii, Rumunsko a Dánsko. Ve snaze získat buď první místo nebo skončit jako jeden z pěti nejlepších týmů na druhé příčce (celkem je devět kvalifikačních skupin) Češky na úvod odcestují do Itálie, kde se 14. listopadu ve 20:30 v městečku Cagliari na Sardinii utkají s domácím týmem. O tři dny později přesně na třicáté výročí sametové revoluce vyzvou od 18 hodin v Praze na Královce Rumunsko.  

 

Slovenský kouč nominoval na začátek kvalifikace celkem osmnáct hráček, které se poperou o finální dvanáctku pro duely s Itálií a Rumunskem. Na každý zápas může být nominace rozdílná.

 

„Mezi zápasy už nebude kvůli náročnému cestování moc času, takže sestavu musíme převážně stanovit před prvním zápasem. Nevylučuji ale, že jedna dvě změny mohou přijít v zápase s Rumunskem. Hráčky, co nebudou ve dvanáctce pro první zápas chceme mít připravené případně na ten druhý,“ říká Štefan Svitek.

 

V nominaci je devět hráček, které v červnu odehrály evropský šampionát v Lotyšsku, jinak ale širší kádr doznal docela velkých změn.

 

„Jsou typy hráček, které víme, že potřebujeme. Chceme zapojit mládežnické reprezentantky, které hrály na ME do dvaceti let v Klatovech. Možná se nedostanou do dvanáctky pro zápasy, ale i tak přičuchnou k seniorské reprezentaci a tím rozšíříme náš záběr,“ tvrdí reprezentační trenér.

 

V osmnáctce, která se o víkendu začne připravovat v Praze na Královce, je hned několik nováčků. Mimo jiné mládežnické reprezentantky Veronika Šípová se Simonou Sklenářovou, mladá pivotka působící v Belgii Klára Břicháčová či zkušená podkošová hráčka Klára Pochobradská.

 

„Hodně reprezentacím včetně nás chybí podkošové hráčky, proto chceme vyzkoušet některé nové pivotky a máme tak v týmu obě Kláry. S Klárou Pochobradskou se ještě osobně neznám, ale třeba nám pomůže se skautingem na Italky,“ naráží Svitek na klub Pochobradské, kterým je italská Pistoia.

 

Do nominace se po absenci na evropském šampionátu vrací i naturalizovaná Američanka Kia Vaughn, která v dresu Lvic naposledy hrála prakticky přesně před rokem v Belgii v posledním zápase kvalifikace o ME 2019.

 

„Z toho, co vím, tak se výrazně zlepšila její komunikace s týmem a těším se na její návrat k týmu. Vždy, když byla s námi, tak odváděla maximum a byla velmi platná. Doufám, že nám pomůže i tentokrát, protože se mi s ní velmi dobře spolupracovalo,“ vyhlíží Svitek návrat zkušené Američanky.

 

V České republice se poprvé od srpnového evropského šampionátu dvacetiletých objeví i talentovaná křídelnice Veronika Voráčková, která kvůli přestupu na univerzitu Rhode Island v USA nemůže ani v této sezóně nastoupit k soutěžnímu zápasu. Reprezentace je tak pro ni vítanou příležitostí, jak získat zápasovou praxi.

 

„Veronika je jeden z největších talentů českého basketbalu a je velká škoda, že takhle mladá hráčka už druhou sezónu nemůže hrát ostré soutěžní zápasy. V jejích letech můžete hráčku hodně formovat a je to velké mínus, že nemůže hrát. Věřím, že za krátkou dobu chytí herní rytmus,“ uvedl Svitek.

 

Velký návrat do národního týmu čeká i rozehrávačku brněnských Žabin Petru Záplatovou, která na evropském šampionátu chyběla kvůli přetržené achilovce.

 

„Jsem rád, že se Petra dala dohromady. Její zranění je jedno z nejvážnějších, co se může sportovci stát a je velmi těžké se dostat do formy před operací. Petra ale ukazuje v lize, že se vrátila ve velmi dobré pohodě, vrací se do známého prostředí a těším se na spolupráci s ní,“ doufá Svitek v zapojení dlouholeté reprezentantky.

 

Duel s Itálií český tým hned na úvod hodně prověří, protože devátý tým posledního Eurobasketu je zřejmě papírovým favoritem skupiny.

 

„Hned na úvod nás čeká velmi silný soupeř, navíc na horké domácí půdě, ale Italky nejsou neporazitelné. Máme málo času na přípravu, ale to mají všechny týmy a budeme se to snažit poskládat co nejlépe a nejrychleji. Musíme bojovat a uvidíme, jak to dopadne,“ uzavírá zkušený trenér.  

 

Pražský zápas začíná v 18:00 hodin v Praze na Královce. Vstupenky jsou v prodeji na webu ČBF a v aplikaci Český basketbal.