ŽBL

Lvice znovu přehrály Portugalky, tentokrát bez nervů

06.06.2019 - Redakce
vytvořeno 06.06.2019, upraveno 06.06.2019

Bezfaulu

České basketbalistky si včera připsaly své první vítězství v přípravě na evropský šampionát, když v Praze na Královce přehrály Portugalsko. Se stejným soupeřem změřily síly i dnes a byly znovu úspěšné. Tentokrát s přehledem.

 

Včerejší vítězství se totiž nerodilo vůbec lehce. Lvice nepříznivě se vyvíjející zápas otáčely až zlepšenou hrou po změně strana. Že by to dnes nemuselo být takové drama, naznačila hned z prvního útoku Tereza Vyoralová úspěšnou trojkou. Právě přesnost střelby totiž včera trápila svěřenkyně trenéra Svitka snad ještě víc než nedorozumění v defenzivě.

 

Jenže dnes to byla opravdu jiná písnička. Zatímco včera trefily Lvice za celé utkání jen dvě trojky, o čtyřiadvacet hodin později měly na svém kontě čtyři úspěšné pokusy už v poločase. Díky tomu si držely poločasové vedení, i když se přesnost v ofenzivě po prostřídání trochu snížila. Portugalky cítily šanci, když se dokázaly částečně vrátit do hry.

 

Jenže nástup Lvic do druhého poločasu snesl přísná měřítka a portugalské šance na zvrat zadupal do země. Češek bylo plné hřiště, oproti včerejšku z nich sršelo více energie a soupeřky v tu chvíli jednoznačně přehrávaly. Není divu, že se jejich vedení brzy přehouplo přes 20 bodů. Tempo ale neopadlo ani po prostřídání české sestavy.

 

Lvice, které stále musely bojovat bez trojice Kateřina Elhotová, Alena Hanušová a Kia Vaughn, si podělily body mezi takřka všechny hráčky, které dnes zasáhly do hry. Dnešní výkon je určitě ten, na kterém mohou do dalších zápasů stavět. Už třeba proti Maďarsku, Lotyšsku a Bosně a Hercegovině na třídenním turnaji, který se v Praze na Královce odehraje od příštího čtvrtku. Vstupenky jsou v prodeji na webu České basketbalové federace.

 

Česká republika – Portugalsko 76:46 (21:9; 37:26; 63:34)

Adamcová 12, Štěpánová a Krakovičová po 11, Hejdová 10, Pudláková 9, Vyoralová a Bartáková po 6, Voráčková 4, Elhotová Kar. 3, Vojtíková a Effangová po 2, Březinová 0 – Correia 15, Ferreira 8, Viana 7
TH: 16/11 – 8/6
Trojky: 7 – 6
Doskoky: 31 – 29
Zisky: 9 – 9
Ztráty: 19 – 22
Asistence: 26 – 7
Fauly: 16 – 19 

 

Štefan Svitek:„Dnes je to veselejší hodnocení. Bodově jsme se trošku více prosadili. Měli jsme takové dvě tváře. Hráčky, které rozběhaly zápas, také druhý poločas hrály dobře. Míč létal, měli jsme dobré pozice a o hodně jsme zlepšili úspěšnost naší střelby. Ale trošku mě zklamalo to, že když přicházely hráčky z lavičky, náš výkon a hra upadaly. To musíme zlepšit, aby v momentě, kdy začneme střídat, náš výkon nešel dolů.

 

Úplně spokojený nejsem, ale máme ještě dva týdny, budeme hrát ještě dobrý turnaj a pak další dva zápasy, takže máme pět zápasů a doufám, že to bude lepší a lepší.“

 

Beáta Adamcová:„Dneska to bylo o hodně lepší, hlavně proto, že jsme už od začátku vstoupily do zápasu agresivněji, kdežto včera jsme měly pozvolný začátek. Do hry jsme se pak dostávaly až ve druhém poločase. Dneska jsme na ně vlítly hned od začátku. Zatím jsme měly začátky slabší, tak jsme to snad zlomily. Stejně jako střelecké prokletí Královky, ale nezakřikněme to. 

 

Už se projevilo, že soupeřky známe, věděly jsme, co od nich čekat, jaký herní systém. Poznaly jsme jednotlivé hráčky, co je jejich silná a slabá stránka. Na druhou stranu to mohlo být i opačně, ale my jsme toho dokázaly využít a přehrát je.

 

Vůbec jsem nečekala, že se mi zápasy tak povedou. Přijde mi, že jsem měla víc štěstí než rozumu. Jsem za to ale ráda a doufám, že to bude pokračovat.

 

Prostě to začalo padat. Nemyslím si, že by na to dneska bylo extra víc prostoru. I včera jsme měli dostatek otevřených střel, ale nebyly jsme schopné je proměnit. Snad jsme teď už našly tu správnou notu.

 

Musíme stavět na agresivní obraně od začátku, že budeme proměňovat otevřené střely, a to je asi všechno.

 

V prvním týdnu po dlouhé pauze nikdo nevěděl, kde má levou a kde pravou. Teď už to konečně vypadá líp.“