ŽBL

Na Evropě se s námi nikdo mazlit nebude, hlásí Štěpánová

07.06.2019 - Redakce
vytvořeno 07.06.2019, upraveno 07.06.2019

Bezfaulu

Lvice připravující se na evropský šampionát mají úspěšně za sebou pražský dvojzápas s Portugalkami a připsaly si první dvě výhry. Při čtvrteční výhře 76:46 už byl na týmu vidět velký posun oproti předchozím třem duelům, zkušená pivotka Kamila Štěpánová ale ani tak není spokojená.

 

„Hodně jsme se soustředily na to, abychom do zápasu vstoupily lépe než do těch prvních třech přípravných, kde nám vždycky začátek utekl. Řekly jsme si, že nebudeme dělat hloupé ztráty, které jsme nakonec stejně dělaly. Vstup se povedlo, Portugalky působily unaveně a od toho se odvíjel celý zápas. Musíme se na to koncentrovat, protože když nám uteče začátek zápasu na Evropě, tak se to bude těžko dohánět,“ ví dobře jedenatřicetiletá basketbalistka.

 

Češky v minulých zápasech trápily hlavně zbytečné ztráty, těm se sice zatím úplně vyvarovat nepodařilo, zlepšení však bylo jasně patrné. 

 

„Spousta našich chyb je opravdu o soustředění a o hlavě, takže jsme se na to maximálně koncentrovaly, abychom ze zápasu mohly mít dobrý pocit. To je důležité pro získání sebevědomí, protože spousta holek nemá ještě tolik zkušeností s reprezentací,“ říká rodačka z Tábora.

 

Hráčka Bretaně sváděla po celý zápas tvrdé podkošové souboje se silovými pivotkami Portugalska. Po zápase měla na rukou několik šrámů, na to je však z francouzské ligy zvyklá.  

 

„Jejich pivotky hrály takový nezvyklý styl. S Pécou (Tereza Krakovičová) jsme se shodly, že se nám Portugalky opravdu těžko odstavovaly a byl to s nimi boj. Je to ale dobrá příprava na evropský šampionát, protože tam se s námi nikdo mazlit nebude, soupeřky ve skupině mají silné pivotky a tam to bude určitě ještě tvrdší. Rozhodčí tomu nechali trochu volnější průběh, takže se to docela řezalo,“ popisuje Štěpánová.

 

Druhá nejlepší střelkyně českého týmu s jedenácti body se však na stav neohlíží a dívá se spíš kupředu směrem evropskému šampionátu.

 

„Ani se tolik nesoustředíme na stav, který svítí na tabuli. Trenér nám říká, že se musíme pořád kousek po kousku zlepšovat, dávat důraz na základní věci, abychom nedělaly tolik hloupých chyb. Já bych radši prohrála všechny zápasy v přípravě a vyhrála první tři na Evropě a s tím do toho jdeme. Musíme si v přípravě vyzkoušet spoustu věcí, chudák pan trenér z nás má občas nervy, ale má pravdu a postupně se lepšíme. Až se vrátí Kačka Elhotová a snad i Alena Hanušová, tak to půjde ještě lépe,“ vyhlíží návrat opor USK Praha.

 

Lvice jdou do zápasů stále ještě lehce unavené z náročné fyzické přípravy, kterou v posledních týdnech absolvovaly. Teď už se však z kondičních tréninků stávají basketbalové a na hře se to projevuje.

 

„Hra, kterou vyžaduje trenér Svitek je hodně fyzicky náročná, ale je to naše jediná šance. Nemáme podle mě nikoho, kdo by každý zápas dával třicet bodů, takže to budeme muset urvat bojovností a obranou,“ ví Štěpánová.

 

Druhá nejstarší hráčka týmu je po první části herní fáze přípravy pozitivní, jako pravý test však vidí až turnaj, který příští týden uspořádá pražská Královka. Tam se Češky střetnou postupně s Maďarskem, Lotyšskem a Bosnou a Hercegovinou.

 

„Rozhodně jsou naše výkony lepší než ve Slovinsku, už teď o dost lépe víme, co od spoluhráčky čekat, ale pořád je co zlepšovat. Jak jsme na tom nám ukáže příští týden ten turnaj, kde nás podle mě prověří hlavně Maďarky. Tam už to bude lepší basket a ukáže se i jak jsme na tom kondičně, protože tři zápasy ve třech dnech jsou hodně náročné,“ uzavírá.