ŽBL

Naplno musíme hrát od začátku, burcuje Beáta Adamcová

06.06.2019 - Redakce
vytvořeno 05.06.2019, upraveno 05.06.2019

Bezfaulu

První výhru v přípravě na evropský šampionát si připsaly ve středu české basketbalistky, když v Praze na Královce zdolaly Portugalsko 61:49. Český tým sice většinu zápasu prohrával, od konce třetí čtvrtiny ale své soupeřky jasně přehrály a po zásluze zvítězily. Velmi dobrý zápas odehrála šestadvacetiletá křídelnice Beáta Adamcová, která bojuje o svou premiérovou účast na velké akci. 

 

„Na začátku zápasu jsme se opravdu trápily, ale podle mě je to způsobeno tím, že jsme pořád ještě v přípravě a byl to teprve třetí zápas. Ještě máme před sebou tři týdny tréninků a nejsme na sebe úplně zvyklé, z čehož pramení některé chyby v obraně i ztráty v útoku. V průběhu zápasu je vždycky vidět zlepšení, a to se ukázalo i dneska,“ hodnotí autorka devíti bodů.

 

V prvním poločase se Lvicím vůbec nedařilo, Portugalky si vypracovaly dokonce dvouciferný náskok a trenér Štefan Svitek musel bodové šňůry zastavovat oddechovým časem. Průlom však přišel až po přestávce. 

 

„Nehrály jsme pěkně, takže jsme si to v poločase od pana trenéra trochu vyslechly. Na druhou stranu se ještě pořád dost krotí proti tomu, co jsem na něj slyšela za reference. Ale zvýšil hlas oprávněně, protože bylo potřeba něco změnit v druhé půli. Po přestávce jsme hodně přitlačily v obraně, ale takhle bychom měly hrát od začátku zápasu, a ne až od poločasu,“ usmívá se hráčka brněnských Žabin při vzpomínce na poločasovou přestávku.

 

Portugalsko není známá basketbalová destinace, na Královce se ale svěřenkyně trenéra Vasconcelose prezentovaly sympatickým výkonem, který Češky v plné přípravě solidně prověřil. 

 

„Soupeřky byly hodně agresivní na útočném doskoku, což nám dělalo docela velké problémy hlavně v prvním poločase. Agresivní byly i ve clonách, což se o nás moc říct nedalo, takže s tím vším jsme se musely srovnat,“ popisuje Adamcová.

 

Jak už bývá v domácích zápasech tradiční, Češky se trápily při střelbě z dálky, což potvrzují pouhé dvě proměněné trojky ze čtrnácti pokusů. Adamcovou ale dosavadní slabší týmová úspěšnost netrápí.  

 

„Střelba z dálky nám zase moc nešla. Královka je prostě zakletá hala, ale pořád jsme ještě neměly tolik střeleckých tréninků, jak by bylo potřeba, takže věřím, že se naše úspěšnost z dálky bude zlepšovat,“ doufá.

 

Stříbrná medailistka posledního ročníku ŽBL si v závěrečné přípravě na evropský šampionát postupně zvyká na hru, se kterou se v průběhu celé sezony nepotkala.

 

„Musím si zvykat na tu jinou rychlost, tvrdost i agresivitu a věřím, že je to každým dnem lepší. Je cítit na první pohled, že má člověk na všechno méně času, musí být důraznější v rozhodnutích, je to prostě úplně jinde,“ uzavírá.