ŽBL

Obrat Žabin přišel pozdě, Ostrava přesvědčivě

06.02.2019 - Redakce
vytvořeno 06.02.2019, upraveno 06.02.2019

Bezfaulu

Středeční program nabídl fanouškům dvě dohrávky už odehraných kol. V dohrávce jedenáctého hracího dne urvalo KP Brno cennou výhru nad Žabinami v brněnském derby a v dohrávce třináctého kola přehrála Ostrava bez větších potíží U19 Chance.

 

Žabiny dotahovaly marně

 

V dohrávce jedenáctého kola urvalo KP Brno vítězství v brněnském derby na palubovce Žabin 54:51 a udržely druhou příčku v tabulce.

Nervózní vstup do utkání byl na obou stranách ve znamení neproměněných střel a ztrát, skóre otevřely hostující hráčky až po dvou minutách hry a domácí si na první body počkaly ještě o minutu a půl déle. Pak už ale bylo na palubovce jen jedno družstvo, KP udrželo Žabiny na pouhých osmi bodech a získalo si dvouciferné vedení. V polovině druhé čtvrtiny byl rozdíl mezi oběma družstvy až devatenáctibodový a vypadalo to na debakl. Svěřenkyně trenéra Pruši se ale nevzdaly a v zápase s nízkým počtem bodů postupně stahovaly rozdíl soupeře. I když zvládlo KP dát za poslední čtvrtinu jen 4 body a poslední koš vstřelily sedm minut před koncem, zvládly i tak náskok udržet. Padesát sekund vteřin před koncem základní hrací doby snížila dvěma proměněnými trestnými hody Petra Záplatová na rozdíl 3 bodů, ale ani 2 taktické fauly Nikoly Dudášové nepomohly Žabinám zvrátit utkání na jejich stranu.

Vítězky dovedla k úspěchu patnácti body zkušená Edita Šujanová, o dva body méně přidala Lenka Bartáková. Střeleckou tahounkou Žabin byla Petra Záplatová s 20 body, na double-double za 11 bodů a 11 doskoků dosáhla Justina Matuzonyté.


Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno):„My jsme zazdili několik jasných střeleckých příležitostí a tím jsme nastartovali naši dnešní střeleckou nemohoucnost. Petra Záplatová si obnovila zranění kotníku a velkou část první čtvrtiny byla mimo hru, Katka Zohnová si udělala fauly, takže musela jít taky dolů, takže jsme museli začít rotovat sestavou hodně brzo. Druhou čtvrtinu jsme hráli vyrovnaně, třetí i čtvrtou jsme vyhráli, takže ta první, prohraná 8:21, rozhodla vlastně celý zápas. Dotahování nás stálo hodně sil. První čtvrtina nás rozhodně musí mrzet. Pozitivní je, že jsme ukázali, že i takový zápas se dal vyhrát. Dnes jsme dali jen 8 bodů z rychlého protiútoku, to je hrozně málo. Střelbu z dlouhé vzdálenosti jsme měli 3 z 20, což je paradox, protože jsme druzí nejlepší ve střelbě z dlouhé vzdálenosti v celé lize.“

Martin Pospíšil (trenér KP Brno):„Byl to především bojovný zápas. Co se týká kvality, tak si nemyslím, že byla nějak obrovská. Prvních 20 minut jsme zvládli podle toho, co jsme chtěli hrát, dopouštěli jsme se ale nedbalosti na obranném doskoku a odstavení, čímž se soupeř držel v zápase. Ve druhém poločase přišel obrovský tlak soupeře, který se dokázal dotáhnout, trápil nás v útočném přechodě a na útočném doskoku.“

 

Ostrava bez potíží

 

V souboji ze spodních pater tabulky přehrála Ostrava strakonický U19 Chance 77:59 a získala čtvrtou výhru v sezoně, jejich soupeř zůstává s jednou výhrou na děleném posledním místě.

 

Favorit si už v první čtvrtině vybojoval dvouciferný náskok, o který pak sice na krátko přišel, od druhé čtvrtiny už ale Ostrava na hřišti kralovala a po celou druhou půli kontrolovala vedení.

 

Hvězdou zápasu byla domácí Chelsea Waters s 16 body a 14 doskoky, double double si připsala za Ostravu i Lucie Hadačová (11 bodů a 12 doskoků) a Acheil Tać (10 bodů a 13 doskoků). Poražené vedla s 23 body Anna Rosecká. 

 

Petr Martínek (trenér U19 Chance):„Gratuluji SBŠ Ostravě k výhře, která je již čtvrtá v pořadí. My jsme se až dnes dali dohromady, protože nás v posledních třech týdnech trápily zranění a nemoci, což ovlivnilo i náš výkon. Vytvořili jsme si spoustu střeleckých pozic, které jsme neproměnili. Myslím si, že nakonec to utkání rozhodli zahraniční hráčky v dresu Ostravy, ale přesto musím pochválit svůj tým, protože tady zanechal docela zajímavý výkon.“

 

 

Ladislav Pavlát (asistent trenéra SBŠ Ostrava):„Dnes jsme si připsali výhru, která se od nás asi čekala. Zajímavý výkon podaly Walters s Tac. Zároveň mám velkou radost, že jsme dnes dali prostor i českým hráčkám."