RENOMIA ŽBL

Sezóna ženské Euroligy definitivně končí. Jak bude pokračovat reprezentace?

16.06.2020 - Redakce
vytvořeno 16.06.2020, upraveno 16.06.2020

Bezfaulu

V rámci zasedání pořádaného jako videokonference dnes Board FIBA Europe učinil zásadní rozhodnutí ohledně pokračování vlastních pohárových i reprezentačních soutěží. Na základě doporučení speciálně zřízené pracovní skupiny bylo rozhodnuto o ukončení přerušených ročníků FIBA Europe Cupu, Euroligy žen a EuroCupu žen. Všechny kluby, které se dostaly do čtvrtfinálové fáze, ve které byly soutěže přerušeny, obdrží do žebříčku klubů body, jako kdyby skončily čtvrtfinále. Soutěže tak nepoznají pro sezónu 2019/20 svých vítězů. O šanci obhájit euroligový bronz tak přijdou také basketbalistky ZVVZ USK Praha, jejíž zástupci se ale už dříve vyjádřili proti dohrávání soutěže turnajovým způsobem v průběhu září.

 

Dále bylo rozhodnuto, že nové ročníky klubových soutěží začnou podle plánu v září/říjnu bez diváků a budou se vždy řídit legislativními nařízeními dané země. FIBA má navíc připravený plán na zkrácené verze soutěží, pokud by nebylo možné nové ročníky odstartovat v řádném termínu.

 

Jak s reprezentací?

 

Board FIBA Europe navíc projednával doporučení a alternativní plány pracovní skupiny ohledně kvalifikace o mužský EuroBasket, odsunutý na rok 2022 a ženský EuroBasket 2021. 

 

Ženy čeká další kolo kvalifikace v listopadu, Češky by měly doma vyzvat 12. listopadu Dánsko a o tři dny později Itálii. Tyto zápasy zatím zůstávají v programu a budou se hrát bez diváků nebo s jejich omezeným počtem podle legislativních nařízení pořadatelské země. Pokud by nebylo možné zápasy odehrát, prodlouží se kvalifikační okno v únoru a odehrají se v rámci něho všechny čtyři zbývající zápasy.

 

Kvalifikaci mají rozehranou i muži, jen hrají své zápasy ve skupině C ne o postup, ale o body do žebříčku federací. Jak je totiž známo už několik měsíců, svěřenci Ronena Ginzburga totiž uspořádají v Praze jednu ze základních skupin EuroBasketu. Také muže čekají další zápasy v listopadu, 26. přijde na řadu domácí zápas s Belgií, o tři dny později přijde na řadu duel v Dánsku. Kdyby se listopadové zápasy nemohly odehrát, přesune se toto reprezentační okno místo toho únorového a únorové okno by se odehrálo v červenci 2021 mezi olympijským kvalifikačním turnajem a olympiádou.