ŽBL

Síla Lvic roste, ukážou ji na pražském turnaji

12.06.2019 - Redakce
vytvořeno 12.06.2019, upraveno 12.06.2019

Bezfaulu

První výraznější prověrka čeká ženskou reprezentaci v přípravě na evropský šampionát, který začíná už za necelé tři týdny. V rámci mezinárodního turnaje v Praze na Královce Lvice vyzvou od čtvrtka do soboty Maďarsko, Lotyšsko a Bosnu a Hercegovinu. Češky by ale silným soupeřům měly poprvé v přípravě čelit prakticky v nejsilnější sestavě.

 

Do předchozích čtyř přípravných duelů šly totiž svěřenkyně trenéra Štefana Svitka téměř z plné kondiční přípravy, a navíc jim chybělo velezkušené duo Alena Hanušová – Kateřina Elhotová, které má za sebou ať už v reprezentaci nebo dresu ZVVZ USK Praha bezpočet velkých mezistátních zápasů. Obě by však po lehkých zdravotních potížích neměly ve čtvrtek proti Maďarsku chybět a jediný otazník tak visí nad naturalizovanou Američankou Kiou Vaughn, která se zatím k týmu nepřipojila.

 

„Alena už se zapojila do tréninku 5 na 5, Katku čeká poslední kontrola u lékaře. Pokud dobře dopadne, měla by být k dispozici. Co se týče startu obou hráček na turnaji, jsme pozitivní,“ řekl v úterý trenér Svitek.

 

„Pata se zdá lepší, s tou už víceméně nemám problém, ale ze sezony mám bolavé levé koleno a začíná mě bolet i to pravé. Zkusím to rozběhat jako jsem to dělala v průběhu sezony a buď to půjde, nebo ne,“ doplňuje přesnější informace o svém stavu Hanušová.

 

Osmadvacetiletá křídelnice nehrála od závěru ligového ročníku na konci dubna a do rozjetého vlaku přípravných zápasů se tak musí postupně dostat.

 

„Měla jsem teď sedm týdnů bez basketbalu, takže mi přijde, že jsem občas docela ztracená. Snažím se naučit herní signály, aby mi jejich hraní přišlo přirozenější, abych o tom nepřemýšlela a hledám pozice, ve kterých bych se mohla prosadit. Tři týdny do šampionátu budou muset na mou přípravu stačit,“ tvrdí Hanušová.

 

Lehké zdravotní problémy trápí v posledních dnech i nejzkušenější hráčku českého výběru, jedenatřicetiletou Romanu Hejdovou, která v úterý vynechala týmovou přípravu.

 

„Doufám, že budu v pořádku a normálně nastoupím. Mám lehčí zánět v oku, léčím to kapičkami a uvidíme, jak to zareaguje, když budu den bez tréninku,“ říká opora francouzského Basket Landes.

 

V rámci mezinárodního turnaje se Češky střetnou postupně s Maďarskem, Lotyšskem a Bosnou a Hercegovinou. První dva jmenované celky také čeká základní skupina evropského šampionátu a měly by tak Češkám ukázat, jak na tom necelé tři týdny před šampionátem jsou.

 

„Maďarsko i Lotyšsko patří ne třeba úplně k evropské špičce, ale jsou to basketbalové národy, takže to bude větší kvalita než proti Portugalkám. Těším se, uvidíme, jak na tom jsme a na čem ještě musíme zapracovat. První zápasy nám v přípravě nejdou, musíme si pořád opakovat věci, na které se chceme soustředit, druhé zápasy už byly lepší,“ vzpomíná Hejdová na dva vítězné duely s Portugalskem i dva neúspěšné se Slovinskem a Chorvatskem.

 

České zápasy se hrají ve čtvrtek a v pátek od 18 hodin a v sobotu o hodinu dříve v hale Královka v Praze na Letné, vždy jim předchází první zápas dne. Vstupenky na celý turnaj naleznete na webu www.cbf.cz.

  

Rozpis zápasů turnaje

13.06.2019       Lotyšsko – Bosna a Hercegovina                        15:30
13.06.2019       Česká republika – Maďarsko                             18:00

14.06.2019       Bosna a Hercegovina – Maďarsko                     15:30
14.06.2019       Česká republika – Lotyšsko                               18:00

15.06.2019       Maďarsko – Lotyšsko                                        15:00
15.06.2019       Česká republika – Bosna a Hercegovina             17:00