RENOMIA ŽBL

Šlágr Euroligy a televizní dvojzápas

05.11.2019 - Redakce
vytvořeno 05.11.2019, upraveno 05.11.2019

Bezfaulu

Už jen tři utkání se musí odehrát, než naplno propukne reprezentační přestávka v RENOMIA ŽBL. A že to nebudou ledajaká utkání. Ve středu uvidíme kromě dohrávky třetího ligového kola, kdy v lize utrápené Žabiny zajíždí na palubovku nepříjemné Ostravy, také dva pohárové hity. Nejprve od 17 hodin bude KP Brno bojovat na domácí palubovce o první výhru v letošním ročníku EuroCupu proti polskému Górzowu a od čtvrt na osm přivítá USK Praha v Eurolize suveréna posledních let a největšího favorita na zisk titulu ruský Jekatěrinburg. Oba pohárové zápasy navíc odvysílá v přímém přenosu ČT Sport.

 

Střet těžkých vah na Královce

 

Jestli existuje v ženském evropském basketbale nějaká dynastie, tak je to tým UMMC Jekatěrinburg. Od roku 2009 neměla ruská liga jiného šampiona než tento ambiciózní celek a podobně vypadá v poslední době i prestižní Euroliga. Ještě o rok dříve se Jekatěrinburg objevil poprvé na Final4 a od té doby na něm ani jednou nechyběl. I v letošním ročníku zatím vypadá ruský tým skvěle a v čele s teprve jedenadvacetiletou pivotkou Marií Vadějevou (nejlepší střelkyně soutěže s 24,3 body na zápas) mají po třech hladkých výhrách nejlepší útok v soutěži. Stejně skvělý start do sezóny, a dokonce ještě s lepším skóre má za sebou ale i český mistr. Ten přesvědčil k prodloužení smlouvy Alyssu Thomas, která je druhou nejlepší střelkyní Euroligy a čtvrtou nejlépe doskakující hráčkou, což z ní dělá také jednu z hvězd Euroligy. Doplněna o další hráčky v čele s Brionnou Jones chce USK znovu mířit vysoko a ukázat svou sílu může poprvé naplno právě proti Jekatěrinburgu. Zápas začíná v 19:15 a vysílá ho ČT Sport.

 

Brno se spojuje pro první výhru

 

Královopolanky mají za sebou velmi dobrý start do RENOMIA ŽBL, kde vyhrály šest z osmi zápasů a drží třetí příčku tabulky, ale v EuroCupu se potýkají se sílou soupeřů a po třech utkání na první výhru stále čekají. Další šanci budou mít ve středu od 17 hodin v domácím duelu s polským Górzowem. Situace ve skupině A je kromě KP hodně zamotaná, Gorzow totiž stejně jako izraelská Ramla a turecký Botas mají stejnou bilanci dvou výher a jedné prohry a čeká je lítý boj o postup. Do toho může promluvit právě KP, které chce zlomit polský celek a zkusit ještě zabojovat o lepší postavení ve skupině. 

 

Na to se chce spojit celé Brno, jak vyzývá manažer KP Richard Foltýn: „Jde o poslední šanci, jak zůstat ve hře o postup a zdramatizovat odvetnou část. Všichni basketbaloví příznivci, kteří nás přijdou podpořit dostanou k zakoupené vstupence – celosezonní permanentku zdarma (v případě, že už ji mají, tak obdrží ještě jednu navíc). Akce se týká také permanentkářů všech brněnských a jihomoravských klubů (např. hokejové Komety, fotbalové Zbrojovky i Líšně, všech basketbalových oddílů včetně Žabin a dalších míčových i jiných sportů).“

 

Diváci v hale Vodova se mohou těšit na další hráčku z WNBA. Křídelnice Kahleah Cooper je třetí nejlepší střelkyní loňského EuroCupu a v létě válela v dresu Chicaga Sky. Letos se jí příliš střelecky nedaří, ale třeba KP v prvním zápase vysázela 33 bodů. Zápas vysílá od 16:50 ČT Sport.

 

Ostrava chce potrápit Žabiny

 

Teprve šestý duel v sezóně odehraje celek SBŠ Ostrava. Kvůli pohárovým povinnostem tak dohání odložené třetí kolo duelem se Žabinami. Ty už se vyhouply na pátou příčku tabulky, s bilancí tří výher a pěti porážek se však do špičky budou ještě nějakou dobu dostávat. Nepříjemností je pro ně navíc absence americké pivotky Kym Royster, které vypršela 90denní lhůta pro bezvízový styk a musela odcestovat zpět do USA. Oba celky už se v sezóně jednou potkaly, také v Ostravě v rámci Středoevropské ligy CEWL zvítězily Žabiny po boji 82:73.