RENOMIA ŽBL

FÁZE: Play off

KOLO: 1. kolo - finále

ROZHODČÍ: Jan Baloun, Jan Hošek, Lukáš Ulrych

KOMISAŘ: Josef Opava

Finále ŽBL: Věčný souboj USK a Žabin, dvou spokojených týmů

Klasické finále Ženské basketbalové ligy je tu. Jen jedna ingredience mu schází: nepředvídatelnost. Zatímco ZVVZ USK Praha dál válcuje českou nejvyšší soutěž, pro Basket Žabiny Brno má finálová účast příchuť zlata.

 

ZVVZ USK Praha - Basket Žabiny Brno
 

předchozí zápasy v sezoně: 83:58, 105:49

 

Ve finále české nejvyšší soutěže se letos setkají dva celky, které jsou už nyní spokojené.

Pražanky se chystají na 15. finále za sebou, usilují o devátý titul v řadě. Jejich aktuální vítězná šňůra v ŽBL činí 170 utkání, táhne se od finále 2013.

 

Jenže úspěch ZVVZ USK Praha se už několik let měří jinde, v Eurolize. A z ní si český zástupce odnesl bronz, překonal i maďarskou Šoproň a zůstal jen za ruskými obry Jekatěrinburgem a Kurskem. (V základní části navíc dokázal Jekatěrinburg porazit.)

 

Další koruna z české ligy by pro celek z Královky byla pečetí na povedenou sezonu.

Pro kapitánku pražského celku Kateřinu Elhotovou je hned první finále jejím 350. ligovým utkáním. Její spoluhráčka Tereza Vyoralová má zatím na kontě 487 ligových asistencí a v sérii může pokořit pětistovku.

 

Žabiny Brno si to nejlepší nechaly na závěr roku. Slavný klub se v rámci své obrody vydal cestou co největšího počtu zápasů a odehrál čtyři soutěže. Skončil čtvrtý v EWBL, třetí ve Středoevropské lize CEWL a v Českém poháru vypadl ve čtvrtfinále. A teď přidá další ligovou medaili.

 

Do finále se Žabiny podívají po pěti letech, pomohly jim zdravotní potíže u rivalských celků KP Brno a BS DSK Basketball Nymburk-KV, ale postup si vybojovaly bez svých nejzkušenějších hráček Kateřiny Zohnové a Petry Záplatové.

 

Páté semifinále proti KP Brno zvládly Žabiny bravurně. Klíčovými hráčkami byly Michaela Vacková s Beátou Adamcovou, které neslezly ze hřiště. Takřka celý zápas odehrály i slovenská rozehrávačka Nikola Dudášová a americká pivotka Marques Webb.

 

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Do finálové série proti čerstvě bronzovému týmu Euroligy jdeme s pokorou a respektem. USK je v současnosti naprostý hegemon české ligy a náš tým v tomto kontextu nemá co ztratit. Neznamená to však, že nejsme připraveni mistrovi cestu za dalším titulem zkomplikovat. Budeme se prezentovat přesně tak jako doposud, každý zápas začíná za stavu 0:0 a soupeř, pokud chce titul, musí vyhrát třikrát. Nedáme jedinou pozici, míč nebo souboj zadarmo a budeme hrát opět na hranici našich možností a sebeobětování. Věřím hráčkám, že budeme důstojným soupeřem a eventuální cesta za titulem bude USK bolet.“

 

 

První utkání se hraje ve středu 17. dubna od 18 hodin v Praze v hale Královka.
 

Druhý utkání se hraje v sobotu 20. dubna od 17 hodin v Brně v hale Rosnička.
 

Třetí utkání se hraje ve středu 24. dubna od 17 hodin v Praze v hale Královka.
 

Čtvrté utkání by se hrálo v sobotu 27. dubna v Brně v hale Rosnička.
 

Páté utkání by se hrálo ve středu 1. května v Praze v hale Královka.

 

ZTRÁTY

108.7

77.5

VSTŘELENÉ BODY

OBDRŽENÉ
BODY

VSTŘELENÉ
BODY

50.7

65.7

OBDRŽENÉ BODY

STŘELBA
2 BODY

OBDRŽENÉ
BODY

60.4

47.9

STŘELBA 2 BODY

STŘELBA
3 BODY

STŘELBA
2 BODY

37.7

32.9

STŘELBA 3 BODY

TRESTNÉ
HODY

STŘELBA
3 BODY

76.4

68.4

TRESTNÉ HODY

DOSKOKY

TRESTNÉ
HODY

49.3

42.1

DOSKOKY

ZTRÁTY

DOSKOKY

13.8

16.8

ZTRÁTY

VSTŘELENÉ
BODY

HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
 
HRÁČ ČÍSLO/JMÉNO/PŘÍJMENÍ HODNOTA
BODY
 
DOSKOKY
 
ASISTENCE
 
ZISKY
 
ZTRÁTY
 
UŽITEČNOST